PAP/Grzegorz Michałowski

Abp Ryś: nikt nie jest właścicielem Kościoła. On należy do Boga

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kościół jest Pana. Nikt nie jest właścicielem Kościoła. On należy do Boga, bo nabył go własną krwią i aktualnie działa przez słowo łaski – mówił Abp Ryś w swojej homilii wygłoszonej podczas mszy św. sprawowanej w archikatedrze łódzkiej.

W swoim słowie metropolita łódzki podkreślił, że Pan Bóg jest czynny w Kościele, a głównym jego narzędziem jest słowo, które jest nie tylko słowem mądrości, ale i słowem łaski. – Kiedy w Kościele przepowiadane jest słowo, to ono niesie ze sobą Boże działanie. To jest jedna z najważniejszych prawd Dziejów Apostolskich, które czytamy cały okres wielkanocny. Pokazują, jak Kościół rośnie mocą Bożego słowa. To słowo jest w nim aktywne i buduje – mówił hierarcha.

>>> Abp Ryś: wiara jest doświadczeniem wspólnoty

Dalej abp Ryś, za św. Pawłem, zwrócił uwagę na to, jakie są zagrożenia dla Kościoła. Zagrożeniem są wilki, czyli ci, co napadają na Kościół z zewnątrz i nie należą do owczarni. Kościołowi szkodzić mogą również źli pasterze, którzy będąc w Kościele chcą uczniów pociągnąć nie za Panem, ale za sobą. Jedni i drudzy robią to samo – rozpraszają owce.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Duchowny powiedział też, że jeśli komuś ekumenizm jest obojętny, to jest to bardziej podkreślanie siebie niż Jezusa w Kościele. – To nie jest tylko opór stawiany temu pragnieniu Jezusa: żeby byli jedno, ale jest to opór stawiany aktualnemu działaniu Boga, który robi wszystko, aby chrześcijan przynaglić do jedności wiedząc, że od tego zależy czy świat uwierzy. Duch Św. działa dziś w Kościele z wielką siłą budowniczego jedności, ale nam ciągle może się wydawać, że ważniejsze jest podkreślać siebie – mówił abp Ryś.

>>> Abp Ryś: mimo grzechów i słabości zachowujmy otwartość na Boga

Przed błogosławieństwem prosił wszystkich o modlitwę w dwóch intencjach: za kleryków, którzy w najbliższą sobotę przyjmą święcenia diakonatu, a także w intencji katechumenów, którzy także w sobotę, czyli w wigilię Zesłania Ducha Św., przyjmą sakrament chrztu Św.

Zobacz także
Wasze komentarze