matka

fot. unsplash

Izrael: czy macierzyństwo zastępcze obejmie pary homoseksualne?

Za sześć miesięcy możliwość skorzystania z usług matek surogatek ma zostać rozszerzone na pary jednopłciowe i samotnych mężczyzn. Tak postanowił sąd najwyższy Izraela, kończąc trwającą od 11 lat batalię prawną.

Obecne prawo zezwala na macierzyństwo zastępcze dla małżeństw heteroseksualnych, a także dla samotnych kobiet, mających problemy z płodnością. W 2020 roku sąd najwyższy uznał to ustawodawstwo za sprzeczne z konstytucją, gdyż dyskryminuje pary homoseksualne i dał parlamentowi rok na jego zmianę. Gdy ten termin upłynął w lutym br., rząd poprosił o jego przedłużenie i uzyskał je do 6 lipca.

>>> Indie: zakaz odpłatnego „macierzyństwa zastępczego”

Tego dnia minister zdrowia Nican Horowic, lider lewicowej partii Merec i pierwszy w Izraelu homoseksualista – przywódca partii oświadczył, że prawdopodobieństwo uchwalenia nowego prawa w obecnym składzie Knesetu równa się zeru. W związku z tym prezes sądu najwyższego Esther Hayut stwierdziła, że problemy polityczne „nie mogą usprawiedliwiać ciągłego poważnego naruszania praw podstawowych” obywateli.

para homo
fot. pixabay

Obecnie, po wyroku sądu najwyższego z 10 lipca, ministerstwo zdrowia ma sześć miesięcy na przygotowanie nowych przepisów w sprawie macierzyństwa zastępczego, obejmujących pary homoseksualne i samotnych mężczyzn.

>>> Anglia: kapelan oskarżony i zwolniony za to, że mówił, iż studenci mają prawo do podważania ideologii LGBT+

Arje Deri, kierujący religijną partią Szas, wystąpił przeciwko wyrokowi, nazywając go ciosem dla „żydowskiej tożsamości państwa”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze