fot. f. czarnowski/wikimedia commons

Izrael: niezwykła relikwia dotarła do Jerozolimy

Relikwia, która znajdowała się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, w piątkowy wieczór dotarła do Jerozolimy. Dziś zostanie przewieziona do Betlejem, gdzie trafi do Kościoła Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Relikwia Żłóbka, bo o niej mowa, to kawałek drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości około centymetra.  Brat Francesco Patton z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej powiedział agencji AP, że drewniana struktura Żłóbka została podarowana około roku 640 papieżowi Teodorowi I, który pochodził z Jerozolimy. Blisko 1379 lat później relikwia powraca do Betlejem.

„Po raz pierwszy fragment drewna z kołyski powraca do Ziemi Świętej. Oczywiście nie chodzi o całą drewnianą strukturę, ponieważ jest ona bardzo krucha i nie sposób jej przetransportować tutaj z Rzymu” – powiedział z tej okazji brat Patton.

>>> Mistyczka widziała Boże Narodzenie na własne oczy

Tydzień wcześniej burmistrz Betlejem Anton Salman poinformował, że decyzja o powrocie relikwii do tego miasta zapadła po wizycie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa w Watykanie w grudniu 2018 roku, podczas której poprosił on papieża Franciszka o zwrócenie fragmentów Żłóbka znajdujących się w Bazylice Matki Bożej Większej.

„Dziękujemy papieżowi, i dziękuje też prezydent Abbas za ten cenny dar, który jest znakiem pokoju i nadziei” – powiedział agencji AFP ambasador Palestyńczyków w Watykanie Issa Kassissi.

Władze Betlejem przewidują, że uroczystości z okazji powrotu Relikwii Żłóbka przeciągną się do Bożego Narodzenia. Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem, do którego mają trafić relikwie, sąsiaduje z Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

sacra culla,czyli relikwiarz z fragmentami żłóbka pańskiego. fot. f. czarnowski/wikimedia commons

Relikwie Żłóbka (pięć kawałków drewna klonowego) przywieziono w 642 roku z Ziemi Świętej za zgodą tamtejszego patriarchy Sofroniusza. Sacra Culla (łac. cunabulum) – Święta Kolebka stała się jedną z najsłynniejszych rzymskich relikwii, która spoczywa teraz w kryształowej urnie w krypcie pod ołtarzem głównym w Bazylice Matki Bożej Większej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze