Izrael: odnaleziono liczącą 2 tys. 300 lat samarytańską lampę oliwną
Na górze Garizim koło Nablusu archeolodzy odnaleźli liczącą 2300 lat glinianą lampę oliwną w nietkniętym stanie. Jak poinformowały media izraelskie, Znaleziono ją w pobliżu kamiennej łaźni Samarytan, którzy na wzgórzu o wysokości 880 metrów mieli swoją świątynię.
Przedstawiciel kierownictwa parku powiedział dziennikowi „Jerusalem Post”, że ostatnio znajdowano wiele pojedynczych odłamków gliny, ale jest to pierwsze kompletne naczynie, które nosi ślady użytkowania i wypalenia z czasów, gdy było używane. Podczas wykopalisk w Garizim odkryto pozostałości samarytańskiego miasta z okresu persko-hellenistycznego, w tym duży mur obronny wokół położonej centralnie świątyni.
>>> Ukraina: francuski ksiądz zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni
Wspólnota samarytańska, niewielka semicka grupa etniczno-religijna żyjąca obecnie w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej, dziś liczy około 800 członków i jest najmniejszą wspólnotą religijną w Ziemi Świętej. Członkowie tej wspólnoty uważają się za kontynuatorów starożytnego Izraela, przestrzegają nakazów Tory, a ich święta są dokładnie zgodne z przekazami biblijnymi. W przeciwieństwie do judaizmu samarytanie uznają jedynie pięć ksiąg Mojżesza, nie uznają innych pism biblijnych i żydowskiego Talmudu.
Samarytanie odłączyli się od judaizmu, gdy nie pozwolono im pomóc w odbudowie Świątyni Jerozolimskiej po powrocie z wygnania w Babilonie (po 586 r. p.n.e.). Ich wsparcie zostało odrzucone, ponieważ nie uznano ich za czysto izraelskich. W związku z tym Samarytanie zbudowali własną świątynię na Garizim. Święto Paschy Samarytan, podczas którego składa się ofiarę z baranków według archaicznych biblijnych obrzędów, przyciąga każdej wiosny setki ciekawskich.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |