Poznański Orszak Trzech Króli, fot. Justyna Nowicka

Jak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli 2021? Znamy plan

Mimo epidemii odbędą się Orszaki Trzech Króli 2021. Zostanie przeprowadzony w czterech formach: mini-orszaku, spaceru orszakowego, orszaku kolędowego lub orszakowy challenge kolędowy – oświadczył Piotr Giertych, przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

W informacji opublikowanej na stronie fundacji Giertych podkreślił wartość kultywowania staropolskiej tradycji organizowania orszaków Trzech Króli proponując nowe formy jego przeprowadzenia.

Jako pierwszy wskazał mini-orszaki. Zamiast jednego dużego wydarzenia w mieście, można zorganizować mniejsze, np. w parafii, w domach kultury, czy szkołach w postaci jasełek lub spotkania kolędowego – powiedział Giertych. Zapowiedział jednocześnie, że fundacja wyśle na nie korony i śpiewniki.

>>> W tym mieście nie będzie już bożonarodzeniowej choinki. Tak zdecydował burmistrz

Drugi pomysł to spacer orszakowy po trasie, którą dotychczas przechodzono. „Poszczególne rodziny mogą przejść tę trasę wykonując specjalne zadania i poznając historię Trzech Króli” – powiedział Giertych. Wspomniał, że tras może być też więcej.

Trzecia propozycja nawiązuje do starej tradycji spotkań w rodzinach czy salach parafialnych, podczas których wspólnie śpiewano kolędy. Nazwano ją „orszak kolęd”. Wydarzenie to miałoby się odbyć 5 stycznia od godz. 17 do 20. „O godz. 19 wszyscy uczestnicy w całej Polsce zaśpiewają kolędę +Mędrcy świata, monarchowie+” – zapowiedział Giertych.

Czwarty pomysł to „orszakowy challenge kolędowy”. „Zachęcamy do tego, by rodziny nagrały się, kiedy śpiewają kolędę w domu, w rodzinnym gronie i wezwały do kolejnego odśpiewania kolęd swoich znajomych, 3 inne rodziny. W ten sposób powstanie łańcuszek ludzi śpiewających kolędy” – wyjaśnił przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

>>> Jaka będzie zima? Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg?

orszak trzech króli w warszawie

PAP/Tomasz Gzell

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze