Obrazek poglądowy/fot. pixabay

Jak budować dobrą wspólnotę i przetrwać dotykające ją kryzysy?

Wzajemna otwartość, wewnętrzna formacja, katecheza dorosłych, docieranie z Ewangelią do młodych w przestrzeni wirtualnej – to m.in. głos, jaki wybrzmiał w czasie spotkania formacyjnego dla liderów i przedstawicieli wspólnot diecezji bydgoskiej.

Nawiązywało ono do hasła roku „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i stanowiło refleksję nad kondycją ruchów i stowarzyszeń w kontekście przygotowań do jubileuszu 20-lecia diecezji. – Z natury jesteśmy istotami społecznymi. Dla rozwoju, wzrastania, a jeśli chodzi o ten wymiar chrześcijański, uświęcania, potrzebujemy siebie nawzajem – powiedział ks. Krzysztof Buchholz.

>>> Bp Kasyna do młodych: nie trzymajcie swojego życia w sejfie [WIDEO]

Przewodniczący Rady Duszpasterskiej, mówiąc o roli, zadaniach ruchów i stowarzyszeń katolickich w realizacji misji ewangelizacyjnej zwrócił uwagę na postawę wzajemnego słuchania, a nade wszystko otwartości. – Kościół od ponad dwóch tysięcy lat ma wymiar wspólnotowy. Tylko razem możemy być gotowi na liczne wyzwania – począwszy od obrony wiary, skończywszy na dawaniu świadectwa.

Otwartość według ks. Krzysztofa Buchholza polega na poszukiwaniu światła Ducha Świętego. – I przekładaniu go przy użyciu środków, które dają szansę kontaktu z człowiekiem, by ten mógł najpierw usłyszeć, a potem doświadczyć Ewangelii. Spora część naszego życia dzieje się przed monitorem, telefonem, i nie może tam zabraknąć Dobrej Nowiny. Musimy „złapać” młodych, których często nie spotkamy w kościołach – dodał. Według księdza Buchholza konieczna jest także katecheza dorosłych, co pokazał synod.

fot. PAP/Mateusz Marek

Kapłan zauważył, że wspólnota zamknięta na potrzeby swoje i członków, prędzej czy później umiera. Nawiązując do przygotowań związanych z 20-leciem diecezji bydgoskiej, zachęcił, by były one okazją do wzajemnej troski. – Mam odczucie, że w ostatnim czasie Kościół żył od jubileuszu do jubileuszu. Zbyt dużo sił poświęcaliśmy na wielkie ceremonie, tworząc sporo sztuczności. A tu chodzi o to, by jubileusze wykorzystywać dla „tu i teraz”. By pomogło to nam w dalszym rozwoju – dodał ks. Krzysztof Buchholz.

Proboszcz bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przez lata był „duchowym kapitanem” Diecezjalnego Ośrodka DA „Martyria”, które – jak podkreślił – nauczyło go właśnie słuchania i otwartości. Nauczyło tego, czym powinna być prawdziwa wspólnota, która wciąż wydaje owoce.

W wystąpieniu ks. Krzysztofa Buchholza nie zabrakło odwołania do Soboru Watykańskiego II i Konstytucji „Lumen Gentium”. Ukazania tym samym drogi „dziesięciu faz” powstawania wspólnoty Kościoła.

Elementem spotkania w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym były świadectwa Grażyny Kotkowicz i Ilony Jóźwiak z Odnowy w Duchu Świętym. Mówiły one na temat misji budowania nowych wspólnot katolickich i podtrzymywaniu charyzmatu tych tradycyjnych. – Wspólnota jest dla mnie miejscem, w którym wzrastam, budowania relacji z Bogiem, odkrywania Pisma Świętego. W niej jest formacja, po której możemy ewangelizować innych – powiedziała Ilona Jóźwiak.

>>> Kolędnicy misyjni zapukają do domów i mieszkań. Otwórzmy im, bo mają ważną wiadomość

Była także mowa o kursie budowania wspólnot chrześcijańskich, który odbywał się ostatnio w Górce Klasztornej. – To czas, kiedy mogliśmy przyglądać się naszej wspólnocie oczami Boga. Ucieszyć się każdą osobą i tym, że wspólnota ta jest Jego dziełem i zamysłem. Kurs pozwolił nam uporządkować sprawy posług we wspólnocie – dodała Grażyna Kotkowicz.

Nie zabrakło zagadnienia kryzysu, który także dosięga ruchy i stowarzyszenia w Kościele. – Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału we wspomnianym kursie, z którym po raz pierwszy zetknęłyśmy się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tam zobaczyliśmy, czego brakuje naszej wspólnocie. Poznaliśmy elementy, które pozwoliły jej przetrwać. Każda wspólnota jest ważna, potrzebna, bo Pan Bóg nas do tego powołuje. Mamy być Jego świadkami, nieść ten ogień ludziom, by nie byli letni – dodała Ilona Jóźwiak.

– Jesteście „olbrzymem” w Kościele, który wymaga ożywienia i poruszenia. Trzeba o to prosić Ducha Świętego, otwierając się na Niego oraz na siebie nawzajem – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, dziękując wszystkim za obecność. W CEF byli obecni m.in. członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy przeżywali swój dzień skupienia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze