fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

Jak ewangelizować na TikToku? Obraduje Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań

O tym „Jak rozmawiać z młodymi o Bogu, wierze i życiu?” zastanawiano się dziś podczas Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań, która odbywa się w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach.  Uczestnicy wydarzenia spotkali się z księżmi popularnymi w mediach społecznościowych: ks. Rafałem Główczyńskim SDS, znanym na TikToku jako „Ksiądz z osiedla” i ks. Sebastianem Koseckim, znanym jako „Ksiądz z TikToka”.

Spotkanie rozpoczęło się od apelu dwóch Rosjanek – mieszkających w Polsce, ale pochodzących z Syberii – o modlitwę w intencji powołań. Taja i Natasza współtworzą wielkie modlitewne dzieło na Kaukazie, w Rosji i na Syberii – „Wspólnotę dla Powołań”. To katolicki ruch modlitewny i ewangelizacyjny, który powstał w 2002 roku w Rosji. Patronem Wspólnoty jest św. Jan Paweł II. – Musimy nauczyć się rozumieć współczesnego człowieka i modlitwą wypraszać nowe powołania – mówiła Taja.

Delegat KEP ds. Powołań, ks. bp Andrzej Przybylski przypomniał słowa Papieża Franciszka, który na początku pontyfikatu mówił, że środowisko wirtualne to planeta, na której większość młodych przebywa: „Oni są zwirtualizowani. Musimy sprowadzić młodzież na ziemię, by dotknęła rzeczywistości, ale nie niszcząc świata wirtualnego”. – Dzisiaj Ojciec Święty idzie dalej i zwraca uwagę, że dla młodych świat wirtualny jest jak tlen – mówił bp Przybylski.

Konferencję rozpoczął ks. Rafał Główczyński, znany jako „Ksiądz z osiedla”, który jest kapłanem rozpoznawalnym przez użytkowników TikToka. Nagrywa filmiki w mediach społecznościowych i wypowiedzi na różne tematy, nawiązując w ten sposób relacje z młodymi ludźmi i przyciągając ich do Kościoła.

>>> Ksiądz znany z TikTok-a: w internecie trzeba być aktywnym twórcą treści dobrych i opartych na Ewangelii

Duchowny zwrócił uwagę na problem braku zaangażowania młodych w to, co dzieje się poza światem wirtualnym. – Młodym dobrze siedzi się w domu, to jest specyfika ich życia. To realia, w których funkcjonujemy. Współczesna młodzież bardzo niechętnie angażuje się w cokolwiek – wskazał kapłan.

Zwrócił uwagę na rolę parafii w ewangelizacji młodych. – Najbardziej żyzną glebą paradoksalnie jest parafia. Pamiętać jednak należy, aby najpierw młodzież zebrać, potem zbudować relację i dopiero wówczas ich formować – mówił „Ksiądz z osiedla”.

Podczas konferencji wskazywano, że media społecznościowe – w tym TikTok – okazują się efektywnym medium ewangelizacji. – Internet to dobre narzędzie do siania Słowa Bożego, ale żeby siać, trzeba zrozumieć, że tam trzeba mówić „językiem tubylczym”. Bycie w internecie jest trudne i wymagające, ale przynosi owoce – mówił ks. Główczyński. – TikTok jest dobrą furtką do ewangelizacji – wskazał w rozmowie z KAI.

Z kolei ks. Sebastian Kostecki, znany jako „Ksiądz z TikToka”, zwrócił uwagę na konkretną ofertę przekazu dla młodzieży, związaną z interesującą ich tematyką. – Gdybyśmy my, księża, działający w social mediach, robili pobożne tiktoki z modlitwą, to byśmy dotarli do ludzi, ale tylko tych, którzy wierzą w Boga. Tak działa algorytm. Wrzucając tiktoki niezwiązane z Kościołem i wiarą, możemy dotrzeć do ludzi, którzy oglądając je, trafią na te pobożne tiktoki, które je zatrzymają. To działa! – zwrócił uwagę kapłan.

Jako cel obecności na platformach społecznościowych wskazuje doprowadzenie jak największej liczby młodych do Chrystusa. – TikTok jest narzędziem, które pomaga zainteresować, zapalić, zmotywować do tego, aby zaczęli szukać Boga. Liczę na to, że w parafiach odnajdą osobę duchowną, która im tego Boga pokaże – mówił ks. Kostecki.

>>> Ceremoniarz na TikToku: postanowienia wielkopostne mają sens, gdy chcesz coś w sobie zmienić [ROZMOWA]

Kapłan zwrócił również uwagę, że w obecnych czasach Kościół powinien wychodzić naprzeciw młodemu człowiekowi. – Jest grupa kapłanów, która nie widzi potrzeby wykorzystywania wirtualnych narzędzi do ewangelizacji, w których obecni są młodzi – powiedział.

„Ksiądz z osiedla” wskazuje, jak rozmawiać z młodymi. – Jeśli jesteśmy w internecie, np. na TikToku, to trzeba mówić clickbaitami i trendami, to jak nauka obcego języka – mówi w rozmowie z KAI ks. Rafał Główczyński.

Potwierdza to również ks. Sebastian Kostecki. – Z mojego doświadczenia pracy z młodzieżą wiem, że przede wszystkim trzeba rozmawiać językiem młodych, a żeby ten język zrozumieć, trzeba w ich świecie być. Będąc blisko młodzieży, wiemy, jak z nimi rozmawiać, budujemy relacje, a przez nią prowadzimy ich do Chrystusa – mówi KAI.

„Ksiądz z TikToka” cieszy się dużą popularnością w internecie, gdzie obserwuje go ponad 200 tys. osób. – Są tego owoce! Młodzi dzielą się świadectwami, że po latach poszli do Kościoła, do spowiedzi, zaczęli się modlić, czytać Pismo Święte – wskazuje.

Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań potrwa do 11 lutego. W niedzielę przewidziany jest panel z udziałem nowicjuszek, nowicjuszy i seminarzystów o doświadczeniach powołaniowych, a także Msza Święta pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się zwykle dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę. Jesienna ma zawsze miejsce na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzebnicy, czy w Warszawie. Biorą w niej udział osoby odpowiedzialne za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze