Gdañsk, Uczestnicy Parady Niepodległości, fot. PAP/Adam Warżawa

Jak kreatywnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości? Najlepsze propozycje

Święto Niepodległości, a więc 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak możemy świętować ten wyjątkowy dzień? Oto nasze sposoby na upamiętnienie tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Można je wykorzystać także już za rok!

Świętować – tak czy nie? 

Gdyby nie to, że Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość, to… No właśnie, wyobrażacie sobie życie w niewoli? Ja nie –  dzięki osobom, które poświęciły się mieszkamy w wolnym kraju – warto to docenić i świętować. Praca oraz sprzątanie (o ile nie są konieczne) mogą poczekać – nie uciekną.   

>>> Jak przeżywać Święto Niepodległości? 

fot. PAP/Mateusz Marek

Na biało-czerwono 

Zauważyłam, że Polska najczęściej przybiera biało-czerwone barwy, gdy nasi piłkarze rozgrywają ważne mecze, a siatkarze i skoczkowie osiągają sportowe sukcesy. A może 11 listopada również warto wybrać narodową kolorystykę? Nikt nie mówi, żeby tego dnia od stóp do głów ubrać się w barwy narodowe, ale drobny biało-czerwony akcent nie tylko doda uroku, ale przede wszystkim będzie przypominać o tym ważnym dniu. A może wywiesisz polską flagę w oknie?  

>>> Biskupi: nie żądajmy od innych, tym bardziej od polityków, aby się odmienili. Zacznijmy od siebie

W odwiedzinach u seniorów 

To poprzednie pokolenia przyczyniły się do tego, że dzisiaj możemy uczyć się, spokojnie wypić ulubioną kawę w kawiarni, kupić nowego smartfona, wyjechać na wakacje za granicę i wracać do kraju, wiedząc, że nie zagraża nam wojna. Obozy koncentracyjne, łapanki oraz podsłuchy dla wielu z nas są abstrakcyjnym pojęciem. Myślę, że warto za to podziękować, zwłaszcza starszym osobom. Kiedy? Np. właśnie 11 listopada. Seniorzy nie tylko będą wdzięczni za odwiedziny czy życzliwą pogawędkę przez telefon, podczas takich spotkań zapewne podzielą się tez ciekawostkami z dawnych czasów. Babcie i dziadkowie poszukiwani – do rozmowy, a także do udzielenia im pomocy.

Wokalista zespołu Golec uOrkiestra podczas występu na koncercie Gramy dla Niepodległej, fot. PAP/Marcin Obara

Muzyka łagodzi obyczaje 

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łączy pokolenia. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych wywołuje uśmiechy na twarzach młodszych i starszych. Czy nie warto powtórzyć patriotycznych „śpiewanek” właśnie 11 listopada? Polskie dziedzictwo muzyczne jest naprawdę imponujące. Wykorzystajmy to. 

>>> Święty Marcin przeszedł ulicami Poznania [ZDJĘCIA]

Tanecznym krokiem w kierunku niepodległości 

A jak muzyka, to i taniec. Ta forma ekspresji również towarzyszy ludziom od wieków. Może warto z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości spróbować zatańczyć ludowe tańce: krakowiaka, mazura, oberka albo kujawiaka? Zawsze możemy też wybrać bardziej popularnego poloneza pamiętacie kroki? 

Kultury ciąg dalszy 

Spotkanie z kulturą nie musi kończyć się tylko na tradycyjnych tańcach czy na muzyce. Możemy też 11 listopada np. obejrzeć historyczny film czy reportaż, na który nigdy nie było czasu. A może warto sięgnąć po książkę czy pójść na wystawę, które ukażą nam, jak było za dawnych lat? Czy wiecie, jakie panowały zwyczaje 100 lat temu, jaka była wtedy moda i jakie potrawy pojawiały się na polskich stołach?  

Litwa: uroczystości W Domu Kultury Polskiej w Wilnie, fot. PAP/Valdemar Doveiko

 

Przez żołądek o serca 

A jeśli mowa o jedzeniu, to okazuje się, że w daniach z czasów, w których odzyskaliśmy niepodległość królował groch. Bez wątpienia również znacznie częściej Polacy jedli śledzie. Popularne też były potrawy z liści mniszka, a na deser pieczono ciasta ze śliwkami, jednak wszystko zależało od zamożności mieszkańców polskich ziem. Może warto na świąteczny obiad 11 listopada zaserwować danie z kuchni staropolskiej? Dawne przepisy można znaleźć w książkach kucharskich znajdujących się w bibliotekach oraz w Internecie. Smacznego!

Poznań i rogale świętomarcińskie podczas święta imienin ulicy Święty Marcin, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tego nigdy za wiele 

Modlitwy potrzebują nie tylko nasi zmarli przodkowie, ale też ci, którzy wciąż żyją i to często nawet obok nas. Przyda się również nasza życzliwość – by Polak nie był Polakowi wilkiem. Ot, taki prezent dla Polski z okazji 101 rocznicy odzyskania przez nią niepodległości.

Uczestnicy mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z okazji narodowego Święta Niepodległości, fot. PAP/Marcin Obara

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze