Poznañ, 04.03.2018. Prace na miejscu katastrofy budowlanej. Prawdopodobnie wybuch gazu spowodowa³, 4 bm. czêœciowe zawalenie kamienicy przy ul. 28 Czerwca w Poznaniu. W wyniku zdarzenia zginê³y 4 osoba, ponad 20 zosta³o rannych. (cat) PAP/Jakub Kaczmarczyk ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Rzecznik PSP: akcja na miejscu zawalonej kamienicy bêdzie prowadzona do skutku***

Jak pomóc poszkodowanym w Poznaniu?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej w poniedziałek rozpocznie zbiórkę darów dla poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu w kamienicy przy ul. 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu. W niedzielę rano w wyniku katastrofy i zawalenia się budynku zginęły cztery osoby, a ponad 20 osób, w tym kilkoro dzieci, zostało rannych i przebywa w szpitalach.

 

„Skala zniszczeń jest ogromna. Mieszkańcy kamienicy stracili dosłownie wszystko. Ci, którzy wyszli z katastrofy o własnych siłach, przebywają w hotelu przy ul. Łozowej. Zapewniliśmy im posiłek oraz przekazaliśmy odzież, koce, pieluchy, środki czystości” – mówi dyrektor poznańskiej Caritas ks. Marcin Janceki.

Zdjęcie: budynek, który uległ zniszczeniu i sąsiadująca z nim parafia pw. Świętej Trójcy. Służby zapowiedziały, że cały czas będą jeszcze prowadzić akcję poszukiwawczą, fot: Jakub Kaczmarczyk, PAP

Caritas informuje, że od poniedziałku w placówce przy ul. Rynek Wildecki 4 przyjmowane będą dary dla poszkodowanych. „Najbardziej potrzebna są koce, pościel, odzież, środki chemiczne, rzeczy i wyprawki do szkoły dla dzieci” – wymienia ks. Janecki. Zaznacza, że w dalszej kolejności potrzebne będą też wszystkie sprzęty domowe.

Zbiórka będzie prowadzona do 9-go marca. Lokatorów zniszczonej kamienicy przy ul. 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu można też wesprzeć, wpłacając na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej 87 1600 1084 1846 4045 8000 0001 w tytule wpisując „Kamienica” lub za pośrednictwem strony http://caritaspoznan.pl/ofiara.php.

W czterokondygnacyjnej kamienicy znajdowało się 18 mieszkań, cztery mieszkania zostały doszczętnie zniszczone. W momencie wybuchu było w niej 40 osób. Rodziny, które straciły mieszkania, są w hotelu przy ul. Łozowej. Kamienica nie nadaje się do zamieszkania. Na razie przyczyny wybuchu nie są znane.

Pomoc organizuje też pobliska Parafia pw. Trójcy Świętej oraz Szkoła Podstawowa:

fot: TVP Poznań

O tych formach pomocy informują też służby miejskie i prezydent miasta:

Jak pomóc poszkodowanym w Poznaniu?
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze