Ks. Adalbert (Wojciech) Zink wśród Sprawiedliwych

Prawnik Rafał Lemkin, katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia Adalbert (Wojciech) Zink i świadek ludobójstwa Ormian Armin T. Wegner zostali uhonorowani tytułami Sprawiedliwego 2018 – ogłosił w niedzielę przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie Zbigniew Gluza.

Podczas niedzielnej gali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poinformowano o przyznaniu tytułu Sprawiedliwego 2018 trzem osobom z siedmiu nominowanych, dla których „prawa człowieka były i są ważniejsze od racji narodu czy ideologii”.

Zdjęcie: nazwiska „Sprawiedliwych” ogłosił przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie Zbigniew Gluza podczas uroczystej gali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot: Jacek Turczyk

Twórca pojęcia „ludobójstwo”
Komitet Ogrodu Sprawiedliwych przyznał tytuł Sprawiedliwego 2018 Rafałowi Lemkinowi (1900–1959) – polskiemu prawnikowi żydowskiego pochodzenia, twórcy pojęcia ludobójstwo oraz konwencji o karaniu i zapobieganiu zbrodni ludobójstwa, która dzięki jego staraniom została uchwalona przez ONZ. Jak poinformowano, pojęcie ludobójstwo/genocide u Lemkina zrodziło się z „bycia świadkiem” wielu dramatycznych wydarzeń w XX wieku.

Zdjęcie: ks. Wojciech Zinek (1902-1960)

Antykomunistyczny ksiądz
Wśród tegorocznych odznaczonych znalazł się też ks. Adalbert (Wojciech) Zink (1902–1969) – katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia, który jako jedyny hierarcha kościelny nie podpisał deklaracji Episkopatu z września 1953 r. aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ks. Zink nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym.

Niemiecki żołnierz i lekarz
Tytułem uhonorowano również Armina T. Wegnera (1886–1978) – niemieckiego żołnierza i lekarza w czasie I wojny światowej, pisarza i działacza na rzecz praw człowieka oraz świadka ludobójstwa Ormian w latach 1915–1917. Po zakończeniu I wojny światowej Wegner opublikował w gazecie „Berliner Tageblatt” list otwarty w obronie praw Ormian skierowany do prezydenta Woodrowa Wilsona. W 1933 r. stanął w obronie Żydów niemieckich, za co został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego.

Tytułem Sprawiedliwego mogą być uhonorowane jedynie osoby nieżyjące. Sprawiedliwi to osoby, które występowały w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni XX i XXI w. Wyboru trzech osób spośród zgłaszanych co roku kandydatur dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych. 18-go czerwca w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego zostaną posadzone poświęcone odznaczonym drzewka oraz odsłonięte pamiątkowe kamienie.

Organizatorami gali są Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze