Jak w Polsce był obchodzony Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym? [SYNTEZA …
Już po raz ósmy w Kościele w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu otaczane szczególną modlitwą są osoby wykorzystane seksualnie. W wielu świątyniach w całym kraju odbyły się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze święte w intencji skrzywdzonych. Biskupi przypomnieli o solidarności z osobami skrzywdzonymi, pomocy im i miłosierdziu wobec nich. – Osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski i delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w przesłaniu na Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.
Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Od tego roku obchodzi się go pod nazwą „Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym”. – Chcemy poprzez tę nazwę ukazać, że osoby zranione są w centrum naszej modlitwy i naszych działań – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Gniezno
Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił w katedrze gnieźnieńskiej drogę krzyżową. – Nie możemy o nich zapomnieć. Nie możemy się od nich odwrócić – mówił o osobach wykorzystanych seksualnie. Za Papieżem Franciszkiem zachęcił, aby podczas Wielkiego Postu „zatrzymać się jak Samarytanin w obecności zranionego brata”. – Przechodząc drogą krzyżową, zechciejmy dostrzec umęczonego Chrystusa właśnie w nich. Módlmy się również za siebie, abyśmy potrafili usłyszeć osoby skrzywdzone, abyśmy potrafili zrozumieć ich cierpienia i tragedie, abyśmy znaleźli sposób, w jaki my osobiście możemy ich wesprzeć i im towarzyszyć – wezwał prymas.
Abp Polak, który pełni funkcję delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przewodniczył również Mszy św. w intencji osób wykorzystanych. – Niech zrodzi się dziś w sercu każdej i każdego z nas pragnienie, aby wyjść naprzeciw osobom skrzywdzonym. Wiemy, że jest to bardzo duży problem społeczny, a dla nas wielkie wyzwanie duszpasterskie – mówił.
O znaczeniu bliskości i solidarności z tymi, którzy doświadczyli tego wielkiego zła i którzy przeżywają z tego powodu ogromne cierpienie mówił także w homilii ks. Karol Świderski, kurator osób duchownych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak podkreślił, „serce Boga jest również przeszyte bólem na widok człowieka zranionego, a pewnie Bóg cierpi jeszcze bardziej, gdy te rany zadali ci, których On wybrał, umiłował, uświęcił i uczynił najbliższymi”.
Łódź
Kard. Grzegorz Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Eucharystii, po której odbyła się Droga Krzyżowa. – Chcemy w tym dniu szczególnie być z nimi, modlić się z nimi, współodczuwać z nimi, postawić ich w samym środku naszej modlitwy, wrażliwości – mówił. – Grzech wykorzystania seksualnego jest podwójnie straszny. Po pierwsze dlatego, że grzech ten może w człowieku, który jest ofiarą tego grzechu, który został poszkodowany, na wiele lat sprawić straszną trudność, żeby się otworzyć na miłość, może przetrącić tego człowieka w zdolności kochania i przyjmowania miłości i to jest najstraszniejsze zło, które tkwi w tym grzechu – tłumaczył kard. Ryś. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadziła młodzież.
Warszawa
W Warszawie nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego poprowadził bp Rafał Markowski w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Msze i nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbyły się w wielu stołecznych kościołach, m. in. św. Marcina czy parafii w Wesołej. W kaplicy Sekretariatu KEP celebrował także bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.
Białystok
W archikatedrze białostockiej Mszę św. w intencji osób pokrzywdzonych oraz wynagradzającą za grzechy i wyrządzone zło odprawił abp Józef Guzdek. W tych intencjach modlono się także podczas Drogi Krzyżowej, którą poprowadził koordynator archidiecezjalny Fundacji św. Józefa KEP, ks. Rafał Kosikowski.
W homilii delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Białostockiej, ks. dr Tomasz Sulik, podkreślił, że właściwy sens Postu wyraża się także poprzez podejmowanie czynów pokutnych. – Kościół zwraca uwagę zarówno na potrzebę modlitwy, ale także solidarnego wsparcia dla osób zranionych. Stojąc u boku tych, którzy doświadczyli dramatu wykorzystywania seksualnego, otacza ich modlitwą, jak również podejmuje działania mające na celu zapewnienie im wsparcia i ochrony – mówił.
Kraków
Grupa świeckich katolików z Krakowa, która zainicjowała w czerwcu 2019 r. cykliczne wydarzenia „Modlitwa za Zranionych w KK”, poprowadziła także specjalne nabożeństwo w Dniu modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. – Jesteśmy przekonani, że pokorna i płynąca z serca wspólna modlitwa za skrzywdzonych, często niezrozumianych w swoim bólu, wyrasta z sedna naszej wiary w Jezusa Chrystusa, który przyjął na siebie ludzkie cierpienie. Zapraszamy na to wydarzenie osoby, które zmagają się ze zranieniem wykorzystania na tle seksualnym oraz tych, którym szczególnie bliska jest troska o osoby Zranione – mówi KAI Anna Dziduszko, współorganizatorka Modlitw.
Okolicznościowe Msze i nabożeństwa odbyły się w wielu krakowskich świątyniach.
Opole
W nabożeństwie w kościele seminaryjnym w Opolu uczestniczyli biskupi Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała.
– Oprócz pomocy duchowej każdej osobie skrzywdzonej w Kościele oferujemy wsparcie finansowe, pomoc psychologiczną – jeśli ktoś chce, pokrywamy koszty terapii. Czyni to najpierw diecezja, a potem Fundacja Świętego Józefa. Podobnie jest z pomocą prawną i poradnictwem prawnym. W potrzebie udzielamy też pomocy materialnej – przypomniał diecezjalny duszpasterz osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym ks. Łukasz Knieć.
Świadectwem podzieliła się osoba poszkodowana.
– Ten dzień jest jak memento, którego ciągle nam potrzeba. Papież na różne sposoby się upomina o różne potrzeby osób, ale w tym przypadku mamy do czynienia z jeszcze większą krzywdą i większymi zranieniami. Prosiłem w modlitwie, by sam Pan Bóg uzdrowił serca tych osób, które doświadczyły tak wielkiej krzywdy. A równocześnie modliłem się, by mieli oni wokół siebie bliskich, którzy ich rozumieją, wspierają, przychodzą z pomocą – mówił KAI bp Andrzej Czaja. – Solidarność wobec tych osób musi się zaczynać w naszych środowiskach parafialnych. Także społecznie powinniśmy im okazywać więcej empatii. A już broń Boże nie powinno dochodzić do ich stygmatyzowania – dodał.
Bielsko-Biała
Nabożeństwa pokutne z udziałem biskupów odbyły się w dwóch miejscach na terenie diecezji. W bielskiej katedrze św. Mikołaja Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel. Duchowny wziął udział także w poprzedzającej Eucharystię Drodze Krzyżowej. Bp Piotr Greger w kościele św. Józefa w Łazach odprawił Mszę św. i uczestniczył w nabożeństwie pasyjnym.
Sandomierz
Droga Krzyżowa odprawiona została także w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Nabożeństwo było okazją do modlitwy przebłagalnej za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
– Na grzech wykorzystania seksualnego małoletnich możemy patrzeć w różny sposób. Tak jak różnie postrzega się krzyż. Można więc współczuć, utożsamiać się ze skrzywdzonymi, można skupić się na aspekcie prawnym, czysto biurokratycznym, albo medialnym, są również winni tego przestępstwa, których nie stać nawet na skruchę. W każdym z nas, niestety, mieszka Judasz zdolny do zdrady Zbawiciela. Nie ustawajmy więc w modlitwie, aby nie upaść – mówił biskup.
Radom
W Radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk, który przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, podkreślał, że postawa św. Weroniki jest dla nas zobowiązaniem, abyśmy „naśladowali ją w solidarności z tymi, którzy doświadczają bólu i samotności”. W szczególny sposób modlitwą zostały objęte osoby skrzywdzone i wykorzystane.
Koszalin
W Koszalinie Drodze Krzyżowej przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, który w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że z każdym kolejnym rokiem obchody dnia solidarności w Kościele są coraz bardziej dojrzałe. – Myślę, że w narracji przestrzeni publicznej, także medialnych dyskusji, ten temat się bardzo ujednolicił, zweryfikował się, obecni w tej dyskusji głównie dzisiaj są ci, którym naprawdę zależy na pomocy osobom skrzywdzonym. Ucichli ci, którzy wykorzystywali ten temat bardzo instrumentalnie, do innych celów niż pomoc i zapobieganie takim wydarzeniom – mówił.
Źródłem i podstawą rozważań Drogi Krzyżowej były świadectwa osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. – Dzisiaj chylimy czoła przed tymi wszystkimi, którzy nas zmobilizowali do tego, żebyśmy pamiętali. To nie jest łatwe, kiedy samemu się tego nie doświadczyło, nie otarło się o ten problem – mówił biskup.
Kalisz
Po Drodze Krzyżowej odprawiona została w katedrze Msza Św., której przewodniczył bp. Damian Bryl. – Wszystkim tym, którzy z powodu wyrządzonej krzywdy cierpią, doświadczają wstydu i lęku, przeżywają poczucie opuszczenia, chcemy jako wspólnota Kościoła duchowo towarzyszyć i wspierać ich na drodze wyzwolenia od skutków zła – mówił biskup.
W homilii ks. kan. Bogumił Kempa nawiązał do znajdującego się w głównym ołtarzu katedry obrazu „Zdjęcie z krzyża”. – Modlimy się, by dokonało się wreszcie „zdjęcie z krzyża” tych wszystkich, którzy zostali, jak Jezus, zranieni grzechem, także grzechem duchownych. Jak bardzo skrzywdzeni są do Niego podobni. Tak samo zranieni, tak samo wykorzystani, tak samo odrzuceni. Tak samo ubiczowani i ukrzyżowani czyjąś bezwzględnością, egoizmem, poczuciem bezkarności, wyuzdaniem. Nie widać ich ran, ale one są. Rana serca, które kochało, które było ufne, które do dziś nie może uwierzyć, że to się stało. I rany nóg – które sprawiły, że nie da się iść dalej, że nie da się żyć – mówił duchowny, który dodał, że my dzisiaj tak jak Józef z Arymatei, jak Maryja, św. Jan i Maria Magdalena pragniemy z czułością ich przyjąć, zrozumieć, usłyszeć ich „niemy krzyk”.
– Pragniemy przytrzymać ich zranione ciała i dusze i zrozumieć, że są dla nas cenni, że nie chcemy ich tracić na zawsze. I czujemy się tacy bezradni. I w tej bezradności chcemy dziś prosić: Panie przebacz. Chcemy po raz kolejny powiedzieć: przepraszam. I nie mówmy, że nie ma za co, nie krzyczmy, że nie będziemy przepraszać za innych – podkreślał kaznodzieja.
Przekonywał, że tylko Bóg ma moc uzdrowić człowieka. – W pokornej modlitwie prosimy: Panie rozerwij kajdany zła, wypuść na wolność uciśnionych i połam wszelkie jarzmo. Nie daj się nam odwrócić od Twojego Ciała, które choć zranione, nadal pozostaje Twoim. Nie daj nam się odwrócić od Ciebie, nie daj się odwrócić od tego oblicza, które ma konkretną twarz, konkretne imię i nazwisko, które ma oczy pełne łez i zwątpienia, bo zostało zranione i odarte z godności. Tak to Twoje Ciało… Wierzę, że Jezus słyszy to wołanie. I zapewnia nas: „szybko rozkwitnie twe zdrowie” – mówił delegat biskupa kaliskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Płock
Bp Szymon Stułkowski i bp Mirosław Milewski uczestniczyli wieczorem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w płockiej bazylice katedralnej. – Chcemy okazać solidarność z tymi, którzy cierpią. Chcemy pokutować za grzechy popełnione, choć może nie bijemy się we własne piersi. Pokutujemy też za innych, za ludzi Kościoła, za biskupów. Chcemy, by modlitwa w której będziemy rozważać Drogę Krzyżową Jezusa, dała siły i moc tym, którzy zostali zranieni. Modlimy się także w intencji nawrócenia tych, którzy popełnili zło. Niech droga z Jezusem mobilizuje do dobra, do pokutowania za własne grzechy, do nawrócenia, czyli rozdarcia swojego serca, by Bóg mógł nas oczyszczać swoją łaską i zbliżać nas do Siebie – powiedział bp Stułkowski.
W 2016 r. Episkopat Polski zdecydował, że pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzony będzie jako Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Inicjatywa ta obchodzona jest w Kościele w odpowiedzi na apel papieża Franciszka. Po raz pierwszy Kościół w Polsce obchodził ten dzień 3 marca 2017 r.
Więcej informacji, a także duchowe wsparcie i świadectwa znaleźć można na stronie. Osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej ze strony ludzi Kościoła, które przygniata zło, jakie ujawniło się w Kościele, mogą uzyskać wsparcie, korzystając z telefonu zaufania Inicjatywy Zranieni w Kościele: https://zranieni.info tel. 800 280 900.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |