fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Jak wygląda duszpasterstwo młodzieży polonijnej?

Spotkanie okazało się bardzo cenne. Jego owocami są poznanie siebie nawzajem, integracja środowiska, wspólne spojrzenie na drogę i zadania. Matka Boża jest tu dla nas wielką nadzieją – ta, która w Gietrzwałdzie w czasach ciemności przyszła z pomocą – powiedział portalowi polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 20-22 sierpnia br. w Gietrzwałdzie uczestniczył w spotkaniu odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polskiej i polonijnej.

Dotyczyło ono przede wszystkim Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. „Spotkanie rozpoczęliśmy w sobotę wieczorem modlitwą, która towarzyszyła nam przez cały pobyt. W niedzielę przypadał Dzień Chorych, za których mogliśmy się pomodlić” – opowiedział bp Piotr Turzyński.

Młodzi na emigracji

„W trakcie spotkania chcieliśmy usłyszeć, jak możemy zorganizować pobyt młodych Polaków z emigracji na Światowych Dniach Młodzieży. Są dwie możliwości: będziemy korzystać z polskiego biura organizującego wyjazd na ŚDM i chcielibyśmy też, aby nasza młodzież emigracyjna spotykała Polaków na swoim szlaku. W związku z tym będziemy uczestniczyć w pracach biura organizacyjnego. Są dwie możliwości uczestnictwa: zalogowanie się przez diecezje niemieckie, a także możliwość zalogowania się przez biuro organizacyjne polskie. Oni stworzą nam podgrupę o nazwie ’emigracja’” – zaznaczył bp Turzyński. „Rozmawialiśmy wśród sióstr i księży oraz ludzi świeckich o tym, że takie doświadczenie jest bardzo piękne i ważne. Równocześnie chcielibyśmy, żeby młodzi mieli okazję spotkać swoich rodaków” – dodał bp Piotr.

>>> Facetka od religii: warto dać młodym przestrzeń do działania w Kościele [ROZMOWA]

fot. arch. ks. Witold Lesner

Duchowny podkreśli, że w niedzielne popołudnie rozmawiano o Kongresie Młodzieży Polonijnej, organizowanym od kilku lat. Z powodu pandemii ostatnimi czasy było to wydarzenie online. „Tematyka Kongresu, który odbędzie się późną jesienią, to 'Bóg, Honor, Ojczyzna’. Chcemy pokazać postacie, które łączyły wiarę chrześcijańską i miłość Boga z miłością do ojczyzny. Chcemy porozmawiać z młodymi na ważne tematy” – zaznaczył bp Turzyński. Dodał, że pojawiła się również propozycja, aby zorganizować warsztaty dziennikarskie dla grupy młodych, żeby duszpasterstwo polonijne mogło być obecne na forach współczesnego świata.

Doświadczenie Zachodu

„W niedzielę wieczorem miało miejsce spotkanie na temat sposobów pracy z młodzieżą. Jest wielkie bogactwo form takiej pracy. Mieliśmy na spotkaniu księży z Francji, Anglii, Niemiec, a także siostry pracujące w Niemczech z młodzieżą polonijną. To podzielenie się doświadczeniem pracy i spojrzeniem na młodzież, na ich problemy i przeżywanie polskości i wiary, było bardzo ważne. Jednym z najważniejszych problemów jest dotarcie do młodych. Ks. bp Grzegorz Suchodolski zaprezentował nam wykład specjalistów mówiący o wierze młodych i o tym, że w tych ostatnich latach nastąpiły bardzo poważne zaburzenia i pewna nieumiejętność przekazu wiary od starszego do młodego pokolenia. To są bardzo niepokojące dane, które stanowią dla nas wyzwanie. Oprócz tego zauważyliśmy, że jest też grono młodych, które szuka Pana Boga i pragnie formować się w grupach związanych z parafiami, czy we wspólnotach chrześcijańskich” – podkreślił bp Turzyński.

fot. pixabay

W niedzielne przedpołudnie do uczestników spotkania dołączył bp Grzegorz Suchodolski, odpowiedzialny za młodzież z ramienia KEP i Światowe Dni Młodzieży.

Rok do ŚDM

„Pozostał rok do ŚDM w Lizbonie, których hasłem będą słowa 'Maryja wstała i poszła z pośpiechem’ (Łk 1,39). Przebywając tu w Gietrzwałdzie z odpowiedzialnymi za duszpasterstwo młodzieży polonijnej pod wodzą delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego rozpoczęliśmy naszą wspólną drogę. Wiemy, że na ŚDM spotyka się młodzież całego świata, a w szczególności także bardzo licznie zawsze obecna jest młodzież polska i polonijna oraz Polacy żyjący także za wschodnią granicą naszego kraju. Pamiętamy o was i modlimy się tu za was, zawierzając te przygotowania i samą obecność w Lizbonie wstawiennictwu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej” – powiedział dla polskifr.fr przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP bp Grzegorz Suchodolski.

„Chcemy zaprosić was, drodzy młodzi, przede wszystkim na Maryjny szlak przygotowań. Czekamy na orędzie Ojca Świętego, które ukierunkuje nas bardzo precyzyjnie na tę pielgrzymią drogę. Z pewnością będzie to postawa Maryi, która przyjmując Jezusa od razu pragnie zanieść go dalej. Na taki Maryjny szlak pragniemy was zaprosić z różańcem w dłoni. O to prosiła tutaj w Gietrzwałdzie Matka Boża. Na pewno w tegorocznych przygotowaniach do ŚDM różańca nie może zabraknąć, tym bardziej że Lizbona jest w cieniu Fatimy – drugiego wielkiego sanktuarium, gdzie również prośba o pokutę i modlitwę różańcową bardzo mocno wybrzmiała” – podkreślił biskup i wyraził nadzieję, że w miarę zbliżania się ŚDM w Lizbonie polska i polonijna młodzież będzie coraz bardziej obecna na tym Maryjnym szlaku przygotowań.

fot. freepik/YuriArcursPeopleimages

„Bardzo się cieszę, że mogłem się spotkać z duszpasterstwem polonijnym tutaj w Polsce i omówić to, w czym jesteśmy w stanie pomóc jako biuro przy organizacji ŚDM, jak również o współpracy, którą możemy podjąć na dalsze lata. Dysponujemy już nową stroną sdmpolska.pl, na której możemy umieszczać profile kapłanów – organizatorów grup ŚDM nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Do tego też zapraszamy. Podczas tego spotkania omawiamy sposób rejestracji. Powstawałaby dzięki temu interaktywna mapa, która mogłaby w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy, których łączy temat Polski” – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Tomasz Koprianiuk.

„Byłbym szczęśliwy, gdyby księża, którzy pracują we Francji i nie tylko w grupach polonijnych, zaangażowali się w ten nasz wspólny projekt poprzez rejestrację w systemie tak, aby być na bieżąco w tym wszystkim, co podejmujemy. Teraz tym głównym tematem są ŚDM. Myślę, że te informacje będą przekazywane bezpośrednio z Episkopatu Polski przez bp. Piotra Turzyńskiego. Zapraszam do współpracy, bo to jest coś, co otwiera nową epokę i pomaga jeszcze bardziej we wspólnym działaniu dla dobra młodzieży” – dodał ks. Tomasz.

Międzynarodowe spotkanie

W Gietrzwałdzie pojawili się przedstawiciele Polonii z różnych krajów, zarówno księża i siostry zakonne, którzy na co dzień posługują polskim emigrantom, oraz przedstawiciele młodzieży. „Bardzo się cieszę z naszego spotkania w Gietrzwałdzie, na którym poruszaliśmy kwestie duszpasterstwa młodzieży polonijnej i kwestie organizacyjne ŚDM. W naszych środowiskach polonijnych w Niemczech młodzieży zaangażowanej mamy bardzo dużo. Szczególnie aktywne są grupy związane ze środowiskiem ‘Orłów’, ‘Emaus’ czy też Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu. Chcemy wziąć udział we wspólnotowym wyjeździe młodzieży polonijnej do Lizbony i bardzo się cieszymy, że mogliśmy się spotkać. Liczymy na dobry czas w Lizbonie” – powiedział rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. Michał Wilkosz.

Przystanek Jezus, fot. Anna Gorzelana

„Jako Chrystusowcy przygotowujemy się na wyjazd do Lizbony, aby uczestniczyć w wielkim święcie młodości i wiary, doświadczenia uniwersalizmu Kościoła. Wybieramy się w grupach, które pochodzą z naszych parafii, gdzie dość licznie gromadzi się młodzież polonijna. Ja osobiście przygotowuję się do wyjazdu z grupą Spotkań Formacyjnych Młodych 'Emaus’, która spotyka się 7 razy w roku w domu spotkań 'Concordia’ w Niemczech. Spotyka się tam na weekendzie modlitwy, formacji, doświadczaniu Boga i wspólnoty z drugim człowiekiem. Młodzież tak bardzo zaangażowana pragnie uczestniczyć w ŚDM” – zaznaczył chrystusowiec, przełożony prowincji św. Józefa w Niemczech, Holandii, Włoszech i Węgrzech ks. Bogdan Renusz TChr.

„Razem z młodzieżą spotykamy się co tydzień w naszej parafii. Chcemy przygotowywać się do uczestnictwa w ŚDM w Lizbonie” – podkreśliła Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej s. Anna Muszyńska, która od 8 lat pracuje w Niemczech w Essen. „Przyjechałem tutaj, aby rozmawiać o ŚDM. Do pokonania w krótkim czasie miałem 600 km. Widzę teraz, że naprawdę warto było, bo wysłuchanie tylu cennych głosów, już samo spotkanie się, wzajemne motywowanie się w gorliwości o młodzież – to wszystko jest cenny owoc tego spotkania” – powiedział wikariusz polskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu na „Concorde” ks. Jan Dziedzina.

Chcemy zaangażować młodzież ze Wschodu, m.in. z Ukrainy, Białorusi, ale także z Kazachstanu i innych krajów postsowieckich. Planujemy pomóc niektórym ludziom w nabyciu pakietów uczestnictwa, ale także chcemy propagować ŚDM na terytorium byłego ZSRR” – zaznaczyła reprezentantka Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w wymiarze centralnym odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. To kolejna edycja wydarzenia, które zapoczątkował św. Jan Paweł II.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze