fot. Sanktuarium Maryjne w Licheniu

Jak zostać świętym?

Pytanie, jak zostać świętym, było tematem XXVI Ogólnopolskiego Zjazdu Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwa Niepokalanego Poczęcia oraz świeckich współpracowników Zgromadzenia Księży Marianów, który odbył się w weekend 1-3 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Wzięło w nim udział ponad 150 osób z różnych stron Polski i z Niemiec.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się w piątek, 1 września Drogą Krzyżową w bazylice licheńskiej. Nabożeństwu przewodniczył ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Centrum Pomocników Mariańskich. Rozważania, które towarzyszyły stacjom Drogi Krzyżowej inspirowane były życiem i męczeńską śmiercią Rodziny Ulmów, która zostanie wyniesiona na ołtarze 10 września w Markowej. Podczas wieczornej Mszy uczestników powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Kapłan w homilii podkreślał, jak ważna jest rola Pomocników Mariańskich wspierających marianów i wiernych skupionych przy mariańskich placówkach. Pierwszy dzień zjazdu zakończył Apel Maryjny połączony z procesją ze światłami.

>>> Enrico Solinas: każdy może być świętym [WYWIAD]

fot. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej  

W sobotę po porannej Mszy Świętej, uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Sławomira Homoncika MIC o tym, „Czy świętość dzisiaj jest możliwa?”. Prelegent przekonywał, że choć świętość przypisywana Bogu przekracza ludzkie możliwości, Pan Bóg daje łaskę człowiekowi i sprawia, że zaproszenie do świętości jest możliwe do zrealizowania, gdy człowiek współpracuje z Bożą łaską.

Tradycyjnym punktem zjazdu było spotkanie z misjonarzem. W tym roku uczestnicy mieli okazję poznać rzeczywistość Kościoła w afrykańskim Kamerunie. Spotkali się z mariańskim misjonarzem ks. Franciszkiem Filipcem MIC oraz bpem Paulem Lontsié-Keuné, administratorem dwóch oddalonych od siebie o ponad tysiąc kilometrów diecezji: Yokadouma i Bafoussam. W Kamerunie marianie obecni są od niemal 25 lat i prowadzą trzy placówki: diecezjalne sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku, seminarium w Yaounde-Ngoya oraz misję w Minkamie, gdzie na przyszły rok planowane jest poświęcenie kościoła.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej  

Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć film o założycielu Zgromadzenia Księży Marianów: “Jak zostać świętym. Historia świętego ojca Stanisława Papczyńskiego”. Film, który swoją premierę miał jesienią ubiegłego roku stał się inspiracją dla tematu tegorocznego zjazdu. Opowiada o życiu założyciela Zgromadzenia Księży Marianów w kontekście jego świętości. – Możemy zobaczyć, że świętość to nie tylko jakieś cukierkowe, bajkowe spojrzenie, ale bardzo konkretne, jak w życiu św. Stanisława, bł. Jerzego Matulewicza, mariańskich męczenników czy Sług Bożych i innych marianów, którzy świętość swojego życia osiągali poprzez miłość i oddanie życia dla innych – wyjaśnia ks. Łukasz Wiśniewski MIC, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich.

Zjazd zakończył się w niedzielę, modlitwą różańcową w miejscu objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim. Podczas Mszy Świętej odprawionej w klasztorze sióstr anuncjatek chętne osoby miały okazję przyjąć szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej  

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich to wspólnota osób świeckich, które, razem z marianami, głoszą Dobrą Nowinę całemu światu. SPM działa w 10 krajach na świecie. Jego członkowie wspierają nie tylko ubogich powierzonych duszpasterskiej trosce Zgromadzenia Księży Marianów, ale także poprzez modlitwę wstawiają się za duszami w czyśćcu cierpiącymi. Jedną z inicjatyw jest Linia Modlitwy, gdzie można porozmawiać, poprosić o modlitwę, ale też podzielić się swoją radością. W zgłoszonych intencjach codziennie modlą się zarówno księża marianie jak i siostry anuncjatki w klasztorze w licheńskim sanktuarium.

– Stwierdziłam, że bardzo chcę pomagać ludziom, pomyślałam, że może tutaj się przydam. Ludzie dzwonią i często potrzebują samej rozmowy. Mówią nam: „dobrze, że jesteście”. Poczułam tam obecność Boga. W Stowarzyszeniu zostałam miło przyjęta, czuję się jak w rodzinie. Jestem gotowa zawsze przyjść i pomóc, gdy tylko będę potrzebna – opowiada Wanda Szerszeń, która jest wolontariuszką Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich od 4 lat.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej  

Pomocnicy wspierają misjonarzy zarówno modlitewnie jak i materialnie. Pomoc trafia m. in. na Ukrainę, gdzie trwa wojna, a gdzie swoje placówki prowadzą marianie – w 2022 r. dzięki wsparciu darczyńców przekazano ponad 3,6 mln zł i ponad 1000 ton żywności. Na Filipinach, w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia pomocą otoczono ponad 500 rodzin (niemal 2700 osób).

W latach 2022-2023 na leczenie dzieci w Kamerunie zebrano ponad 660 tys. złotych. Wśród aktualnych wyzwań przed Pomocnikami stoi m. in. zakup autobusu dla przedszkolaków w Ruyenzi, w Rwandzie. Małe dzieci przemierzają tam spore odległości pieszo po nieprzystosowanych do tego poboczach, najczęściej bez opiekunów.

Galeria (4 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze