fot. unsplash

Jaka pogoda w Boże Ciało? Meteorolodzy ostrzegają!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czy w Boże Ciało będzie słonecznie? Początek długiego weekendu to powrót upałów, ale pod koniec zapowiada się spore ochłodzenie. W niedzielę maksymalna temperatura to zaledwie 16 stopni.

Trąby powietrzne, potem nawet 40 stopni na zachodzie Polski

W te dni temperatura i generalnie pogoda interesuje wielu – to początek wakacji (dziś 5 mln uczniów z ponad 26tys. szkół zakończyło rok szkolny). Wielu sprawdza też prognozy pogody na najbliższy czwartek – to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi  Chrystusa, popularna nazywana Bożym Ciałem. Dobrze wiedzieć, czy na procesję wziąć parasol i czy będzie nas chronić bardziej przed deszczem czy przed słońcem?

fot. PAP

Od jutra aż do soboty możemy spodziewać się upałów. Prognoza pogody wskazuje, że w Boże Ciało termometry pokażą maksymalnie 32 stopnie, w piątek – 28, a w sobotę znów 32. W niedzielę natomiast możemy spodziewać się gwałtownego załamania – bo termometry pokażą maksymalnie 16 stopni. Ostatni tydzień czerwca także zapowiada się najpierw wzrostem temperatury, a pod koniec ochłodzeniem.

Alerty i ostrzeżenia

W czterech województwach obowiązują alerty pierwszego stopnia. Burzom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru. W środę rano IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h.

fot. ilustracyjne

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Podobne wyładowania atmosferyczne są możliwe w czwartek. Dziś, zalanych bądź podtopionych zostało około 350-400 gospodarstw w miejscowościach Wierzchowiska Pierwsze i Wierzchowiska Drugie na Lubelszczyźnie. Przeszła tam potężna burza i gwałtowna ulewa.

Niebezpieczny czwartek

W czwartek, czyli w Boże Ciało, pogoda może być gwałtowna w całym kraju. Synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, w pozostałych – przed burzami z gradem. Wyładowaniom towarzyszyć będą opady deszczu o sumie od 15 do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70-90 km/h.

fot. IMGW

Wydania ostrzeżeń należy spodziewać się między godziną 7.30 w czwartek a godziną 7.30 w piątek. Piątek także może upłynąć nam z trudnymi warunkami pogodowymi. W województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i opolskim mogą pojawić się ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia. Prognozowana ilość opadów to od 15 do 25, lokalnie do 30 l/mkw. Wiatr może rozpędzić się do 65-70 km/h. Możliwe są lokalne opady gradu.

Zobacz także
Wasze komentarze