Jaka pogoda w Boże Ciało i długi weekend?
Już niebawem będziemy mogli cieszyć się czerwcową przerwą od pracy. Jakiej aury możemy się spodziewać? Synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek przedstawił pierwsze przewidywania.
Na ogół są to dobre informacje. – Są duże szanse na to, że obecny typ aury się utrzyma, więc należy spodziewać się pogody wyżowej – mówi synoptyk. Na tę chwilę prognozy wskazują, że centrum wyżu ulokowanie będzie w rejonie północnej Europy, gdzieś nad Morzem Północnym, Beneluksem lub południową częścią Skandynawii. Co to dla nas oznacza? – Na ogół pogodną, a wręcz słoneczną aurę. Jeśli już gdzieś pojawi się zachmurzenie, to będzie małe i umiarkowane – wyjaśnił.
Ma być ciepło, ale nie upalnie. W ciągu dnia w całym kraju temperatura maksymalna będzie osiągać około 22-26 stopni Celsjusza, miejscami na zachodzie możliwe jest nawet 28 stopni. Noce za to będą chłodne lub umiarkowanie ciepłe, termometry mogą pokazywać średnio 10 stopni Celsjusza.
Święto Bożego Ciała zostało ustanowione w roku 1264 przez papieża Urbana IV. Stało się to na mocy bulli „Transiturus”, wydanej rok po cudzie eucharystycznym we włoskiej Bolsenie, gdzie hostia, trzymana przez księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa, zaczęła krwawić. W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w diecezji krakowskie w 1320 roku.
Obrzędy polegają na procesjach ulicami miast i miejscowości, podczas których parafianie odwiedzają specjalnie przygotowane ołtarze. Świętu od lat towarzyszą kwiaty – wykorzystuje się je do dekoracji, ale i sypania przed Najświętszym Sakramentem czy plecenia wianków, które święcono w oktawę Bożego Ciała.
Święto Bożego Ciała jest ruchome – data jego obchodów nie jest stała, ale zawsze przypada w czwartek. Obchodzone jest dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Jest to dzień wolny od pracy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |