fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Jakiego przewodniczącego Episkopatu potrzebuje dziś Kościół w Polsce? [ANKIETA]

W związku z upływem drugiej kadencji abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego jako przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, podczas najbliższego zebrania plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 12 -13 marca w Warszawie, biskupi dokonają wyboru na te stanowiska.

Katolicka Agencja Informacyjna zorganizowała ankietę pytając: Jakiego przewodniczącego Episkopatu potrzebuje dziś Kościół w Polsce?

>>> Polskie konklawe już w marcu [KOMENTARZ]

Najważniejszą rolą przewodniczących KEP w najbliższych latach będzie inspirowanie jedności pomiędzy Braćmi w Biskupstwie oraz jedności Biskupów z wiernymi, budowanej na prawdzie – stwierdza jezuita o. Józef Augustyn, duszpasterz i rekolekcjonista. – Ukrywanie czy też pomniejszanie krzywd wyrządzanych przez księży małoletnim i bezbronnym rozbija jedność Pasterza z Ludem Bożym. 

Marzyłabym o człowieku wrażliwym na ludzi ich biedy i potrzeby  bardziej niż na struktury i doktrynę – pisze s. Jolanta Olech, urszulanka Serca Jezusa Konającego, była sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Mówi o „człowieku otwartym na  współczesną rzeczywistość i pozytywnego w odczytywaniu jej,  jako znaki dane nam przez  Pana Boga, Jego wyzwania i plany . Wrażliwym na ludzi, ich biedy i potrzeby  bardziej niż na struktury i doktrynę”.

fot. EPA/TIAGO PETINGA

Kościół w Polsce potrzebuje duchownych o szerokich horyzontach i solidnych fundamentach wiary, którzy poznali świat i są go ciekawi oraz chcą, żeby dzięki ich talentom i umiejętnościom ludzie odnajdywali w Kościele Boga. Dodam, że potrzebujemy przewodniczącego, który będzie potrafił komunikować się z kobietami –  zwraca uwagę Agnieszka Kałuża, przewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet.

>>> Papież: kobiety czynią świat piękniejszym

Nowy przewodniczący KEP powinien doprowadzić do rozszerzenia wpływu osób świeckich w działalności diecezji i parafii – ocenia prof. Andrzej Zoll były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. – Zauważać potrzebę zmiany działań Kościoła w stosunkach z państwem. Kościół powinien być wolny od polityki. Oznacza to także, że Episkopat, i za nim duchowni, muszą akceptować, że w Polsce, jak i w każdym państwie demokratycznym, normy prawa stanowionego przez organa państwa nie mogą się w całości pokrywać z norami moralnymi wynikającymi z nauki społecznej Kościoła rzymskokatolickiego. 

Potrzebujemy kogoś, kto odważnie zmierzy się z rzeczywistością, uzna fakty, takimi jakie są i zaprosi wspólnotę do diagnozy – ocenia Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP. – Kogoś kto będzie zdolny powiedzieć przepraszam, wziąć odpowiedzialność za swoje błędy. Kto nie będzie się bał modelu „skruszonego przywódcy” i będzie człowiekiem, który okaże pokorę i podejmie wysiłek naprawy. 

Monika Białkowska, publicystka „Przewodnika Katolickiego” mówi: – Z punktu widzenia samej KEP, potrzebuje po prostu zdolnego organizatora, który będzie się cieszył zaufaniem pozostałych biskupów i człowieka, który będzie potrafił inspirować do podejmowania w gronie episkopatu nie tyle tematów dyżurnych, co raczej tych rzeczywiście ważnych i pilnych dla życia Kościoła. Z punktu widzenia wiernych – niezależnie od rzeczywistych uprawnień przewodniczącego KEP – najbardziej czekamy chyba na człowieka, który stanie się autorytetem, jednoznacznym punktem odniesienia w Kościele pełnym niepewności, niepokoju i skandali. 

EPA/RICCARDO ANTIMIANI Dostawca: PAP/EPA.

Odważne spotkanie z kryzysaminazywanie rzeczy po imieniu i odwaga trudnych decyzji, to charyzmat, który także nowemu Przewodniczącemu Episkopatu potrzebny będzie być może najbardziej – uważa prof. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

>>> Ks. Grzegorz Strzelczyk: niewłaściwa reakcja na wykorzystanie seksualne zaprzecza misji Kościoła

Żyjemy w czasach ogromnych sporów kulturowych i doktrynalnych i wydaje się, że potrzebujemy przewodniczącego Episkopatu, który będzie umacniał braci swoich w wierze, poprzez obronę doktryny wiary. Z doktryny wyrasta duszpasterstwo i duchowość wspólnoty Kościoła. A każdy z tych elementów wymaga dzisiaj jednoznaczności – mówi ks. Paweł Bortkiewicz.

Bardzo potrzeba przewodniczącego z charyzmą, bo Kościół jest w różnorakim kryzysie, jeśli chodzi o wizerunek i pewne zamieszanie w kurii rzymskiej – uważa historyk, prof. Wojciech Roszkowski. 

Obdarzony darami rozpoznawania duchów i odczytywania woli Bożej w prowadzeniu Kościoła katolickiego w Polsce wobec licznych wyzwań, a nawet konfrontacji, jakie szykuje współczesność. Kontynuujący działania wielkich przywódców Kościoła katolickiego w Polsce: bł. kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły – św. papieża Jana Pawła II – twierdzi Ewa Kowalewska, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. 

Kard. Stefan Wyszyński, fot. Flickr/EpiskopatNews
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze