Jan Paweł I może być wkrótce beatyfikowany?
Prawdopodobnie na ostatnim etapie znajduje się badanie przez Watykan cudu za wstawiennictwem papieża Jana Pawła I. Jak poinformowała argentyńska gazeta „La Nación”, już od dwóch lat trwa badanie wyzdrowienia śmiertelnie chorej dziewczynki w Buenos Aires. Dobrej myśli jest Stefania Falasca, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego zmarłego w 1978 r. papieża – po trwającym tylko 33 dni pontyfikacie.
Uzdrowienie miało nastąpić w 2011 r., kiedy dziewczynka przyjęła sakrament chorych i wspólnie ze swoją rodziną w szpitalu modliła się za wstawiennictwem papieża Lucianiego o powrót do zdrowia. – Papież Franciszek znał tę sprawę, ponieważ w tym czasie był arcybiskupem Buenos Aires – powiedziała Stefania Falasca. Dodała, że obecnie postępowanie toczy się w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i znajduje się w fazie „iter giudiziale”, co oznacza, że wkrótce może zostać zakończone. Falasca jest dziennikarką, związaną z katolickim dziennikiem „Avvenire” i autorką książki o Janie Pawle I.
>>> Watykan: ustanowiono Fundację Jana Pawła I
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła I prowadzi od 2015 r. jako postulator kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. W listopadzie 2017 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała heroiczność cnót „papieża 33 dni”, co stanowi ważny etap na drodze do beatyfikacji. W minionych latach Watykan był kilkakrotnie informowany o innych uzdrowieniach za wstawiennictwem Jana Pawła I, jednak nie zostały one potwierdzone.
>>> Trwa badanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I
Jan Paweł I został wybrany papieżem w 1978 r., a jego pontyfikat trwał tylko 33 dni – najkrócej w historii. Mimo to jednak „uśmiechnięty papież” do dziś pozostał w pamięci wielu ludzi. Był pierwszym papieżem, który obrał podwójne imię, często zrywał z panującymi w Watykanie zwyczajami. wcześniej papieże, tak samo jak monarchowie, mówili o sobie „my”, Jan Paweł I jako pierwszy mówił o sobie „ja”. W papieskiej lektyce pojawiał się tylko pod naciskiem kurii. Ułatwił też życie Gwardii Szwajcarskiej, likwidując dotychczasowy zwyczaj, że gwardziści musieli przyklękać w obecności papieża.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |