fot. PAP arch.

Jan Paweł II największym obrońcą państw Europy Środkowej

„Nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej” – mówił premier Węgier Viktor Orbán w Watykanie.

Premier Węgier i Słowacji z wizytą w strefie tranzytowej dla migrantów na granicy z Serbią, fot. EPA/Zsolt Szigetvary


Polityk przemawiał na spotkaniu środowisk konserwatywnych, zorganizowanym w Rzymie w związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Podczas konferencji zatytułowanej „Bóg, honor, ojczyzna: prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów” premier Węgier Viktor Orbán mówił wspominał m.in. osobiste relacje z Ojcem Świętym i jego wkład w obalenie komunizmu w Europie.
Spotkałem go kilkukrotnie, co było dość skomplikowane, ponieważ jestem kalwinistą. A w historii Węgier relacje między katolikami i kalwinistami są dość skomplikowane. Ale nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej. (premier Węgier)

Chrześcijańska demokracja

Orban wspominał też o uhonorowaniu przez św. Jana Pawła II Wielkim Krzyżem św. Grzegorza Wielkiego w 2004 r. który jest najwyższym watykańskim odznaczeniem przyznawanym osobom świeckim. – O ile wiem, dotąd nie otrzymał go żaden kalwinista. A przesłaniem tego odznaczenia było, że nie jest ono nagrodą za dotychczasowe dokonania, ale za to, czego dokonam w przyszłości – wspominał. Premier Węgier poruszył też temat roli wartości chrześcijańskich w kształtowaniu współczesnego państwa, przypominając, że jego zdaniem demokracja jest niemożliwa m.in. bez dobrego zarządzania. – Dziś jest oczywiste, że na podstawach liberalnych nie można zbudować dobrego zarządzania narodem. Dlatego rozwinęliśmy nową teorię i nowe podejście: chrześcijańską demokrację. I zamiast liberalnej wolności, posługujemy się wolnością chrześcijańską – przekonywał.

>>> Czy Jan Paweł II zostanie doktorem Kościoła i patronem Europy?

fot. pixabay


Zauważył też, że chrześcijańska demokracja i sprzeciw wobec imperializmu w pewien sposób włączają Kościół katolicki do dyskusji politycznej. – Chciałbym zaznaczyć, że powodem, dla którego uważamy, że chrześcijańska demokracja jest dla nas słusznym wyborem, jest to, że uniwersalne podejście Kościoła katolickiego – choć sam jestem kalwinistą – jest jedynym, które docenia i akceptuje suwerenność narodową – przekonywał. Sam Victor Orban krytykowany jest za swoją politykę dotyczącą migrantów. W czasie największego kryzysu migracyjnego nie dołączył do krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na pomoc tym, którzy uciekali z pogrążonej wojną Syrii czy Libii. O taką pomoc apelował papież Franciszek.

Na konferencji „Bóg, honor, Ojczyzna: prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów” Polskę reprezentowali ambasador RP w Rzymie Anna Maria Anders i europoseł prof. Ryszard Legutko.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze