Fot. wikipedia

Czy Jan Paweł II zostanie doktorem Kościoła i patronem Europy?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Abp Stanisław Gądecki poprosił podczas posiedzenia prezydium CCEE w Bratysławie o zgodę na wysłanie zaproszenia do przewodniczących konferencji episkopatów całej Europy o poparcie inicjatywy, którą wystosował do papieża Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem Europy i doktorem Kościoła.

W komunikacie przekazanym PAP w środę przez biuro prasowe Episkopatu Polski, przewodniczący KEP abp Gądecki poinformował, że na spotkaniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) w Bratysławie w dniach 1-3 grudnia było pięć wiodących tematów. To przyszłoroczna sesja plenarna CCEE w Pradze, forum katolicko-prawosławne w Kalamacie, 50-lecie CCEE w 2021 roku, niemiecka droga synodalna i inicjatywa ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

>>>Rzecznik KEP w Rzymie prosi o modlitwę, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła

Zebranie plenarne w Pradze będzie miało miejsce od 24 do 27 września 2020 roku i zakończy się Świętem Narodowym św. Wacława. Tematem obrad będzie „Przyszłość Stworzenia” – nie tylko w kontekście encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, ale także Synodu dla Amazonii.

Kolejnym tematem obrad w Bratysławie było Forum katolicko-prawosławne. Będzie ono miało miejsce w Grecji, w Kalamacie, od 25 do 29 mają 2020 r. Tematem wiodącym będzie wartość solidarności i współpracy między narodami europejskimi i rola chrześcijańskich kościołów Europy. Ze strony CCEE będzie 12 delegatów, m.in: kard. Angelo Bagnasco – jako przewodniczy, kard. Péter Erdő, arcybiskup Budapesztu, kard. Vinko Puljica z Bośni i Hercegowiny, bp Paolo Pezzi, arcybiskup Moskwy, abp Roland Minnerath, arcybiskup Dijon.

>>>Jan Paweł II uzdrowił naszą córkę

„Zajmowaliśmy się też 50-leciem CCEE” – dodał przewodniczący Episkopatu. Rada Konferencji Episkopatów Europy została założona 25 marca 1971 r. W 2021 roku będzie obchodzić swoje 50-lecie. Rozpoczęły się już przygotowania do głównych obchodów tej rocznicy. Odbędą się one w Rzymie, zaproszeni zostali przewodniczący konferencji kontynentalnych. Kolejnym tematem obrad w Bratysławie była droga synodalna w Niemczech.

>>>Jan Paweł II odegrał nieocenioną rolę w obaleniu muru berlińskiego

„Ostatnią sprawą niezwykle ważną dla Polski jest prośba, którą skierowałem do kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego CCEE. Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do wszystkich przewodniczących konferencji episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem Europy i doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem” – poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy kościołów lokalnych Europy.

Zobacz także
Wasze komentarze