Fot. wikipedia/Rob Croes

Czy Jan Paweł II zostanie doktorem Kościoła i patronem Europy?

Abp Stanisław Gądecki poprosił podczas posiedzenia prezydium CCEE w Bratysławie o zgodę na wysłanie zaproszenia do przewodniczących konferencji episkopatów całej Europy o poparcie inicjatywy, którą wystosował do papieża Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem Europy i doktorem Kościoła.

W komunikacie przekazanym PAP w środę przez biuro prasowe Episkopatu Polski, przewodniczący KEP abp Gądecki poinformował, że na spotkaniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) w Bratysławie w dniach 1-3 grudnia było pięć wiodących tematów. To przyszłoroczna sesja plenarna CCEE w Pradze, forum katolicko-prawosławne w Kalamacie, 50-lecie CCEE w 2021 roku, niemiecka droga synodalna i inicjatywa ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

>>>Rzecznik KEP w Rzymie prosi o modlitwę, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła

Zebranie plenarne w Pradze będzie miało miejsce od 24 do 27 września 2020 roku i zakończy się Świętem Narodowym św. Wacława. Tematem obrad będzie „Przyszłość Stworzenia” – nie tylko w kontekście encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, ale także Synodu dla Amazonii.

Kolejnym tematem obrad w Bratysławie było Forum katolicko-prawosławne. Będzie ono miało miejsce w Grecji, w Kalamacie, od 25 do 29 mają 2020 r. Tematem wiodącym będzie wartość solidarności i współpracy między narodami europejskimi i rola chrześcijańskich kościołów Europy. Ze strony CCEE będzie 12 delegatów, m.in: kard. Angelo Bagnasco – jako przewodniczy, kard. Péter Erdő, arcybiskup Budapesztu, kard. Vinko Puljica z Bośni i Hercegowiny, bp Paolo Pezzi, arcybiskup Moskwy, abp Roland Minnerath, arcybiskup Dijon.

>>>Jan Paweł II uzdrowił naszą córkę

„Zajmowaliśmy się też 50-leciem CCEE” – dodał przewodniczący Episkopatu. Rada Konferencji Episkopatów Europy została założona 25 marca 1971 r. W 2021 roku będzie obchodzić swoje 50-lecie. Rozpoczęły się już przygotowania do głównych obchodów tej rocznicy. Odbędą się one w Rzymie, zaproszeni zostali przewodniczący konferencji kontynentalnych. Kolejnym tematem obrad w Bratysławie była droga synodalna w Niemczech.

>>>Jan Paweł II odegrał nieocenioną rolę w obaleniu muru berlińskiego

„Ostatnią sprawą niezwykle ważną dla Polski jest prośba, którą skierowałem do kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego CCEE. Prosiłem o zgodę na wysłanie zaproszenia do wszystkich przewodniczących konferencji episkopatów całej Europy o poparcie dla inicjatywy, którą wystosowałem do Ojca Świętego Franciszka, o ogłoszenie św. Jana Pawła II patronem Europy i doktorem Kościoła. Taką zgodę uzyskałem” – poinformował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy kościołów lokalnych Europy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze