Św. Jan Vianney ożywia martwe parafie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Św. Jan Maria Vianney był synem ubogich ludzi ze wsi – Mateusza i Marii Beluze. Dorastał w okresie rewolucji francuskiej. Gdy po wielu trudach został księdzem, z powodu braku kapłanów przydzielono mu pewną małą parafię w Ars, we Francji. Na Mszę św. przychodziło wtedy kilka osób. Kilka lat później, do kościoła tego przybywały prawdziwe tłumy. Dlaczego?

Często zastanawiamy się nad tym, jak odnowić życie naszych parafii. Św. Jan Vianney zobojętniałą parafię odrodził przez swoją miłość do parafian, modlitwę i umartwione życie – powiedział już rok temu bp Damian Bryl. 

W jego drodze do kapłaństwa wspierał go zaprzyjaźniony proboszcz z Ecully. Nauka jednak sprawiała mu olbrzymie trudności. W końcu, w 1815 r., przyjął święcenia kapłańskie, a już w trzy lata później, został proboszczem w małej wiosce Ars. Gdy biskup powierzał parafię Janowi Marii Vianneyowi powiedział wtedy: „Jest to mała parafia, w której nie ma wiele miłości Boga. Ty im ją przyniesiesz”. Parafia w Ars liczyła w tym okresie około 270 osób a na Mszę św. przychodziło zaledwie kilka. Mieszkańcy sąsiednich wsi mówili prześmiewczo o tych ludziach „tylko chrzest różni ich od bydląt”. Jan Maria Vianney nie miał łatwego zadania.

 

Fot. wikipedia

Jednak sam starał się zachowywać post i umartwienia. Ludzie zaczęli widzieć, że żyje on w istocie tak samo jak oni – w ubogiej prostocie. Szybko okazało się również, że ks. Vianney jest bardzo dobrym spowiednikiem, co zaczęło przyciągać do tego sakramentu coraz więcej penitentów.

Pewna kobieta przyszła kiedyś do proboszcza z Ars, świętego Jana Marii Vianney'a i powiedziała mu: "Mój mąż właśnie spad…

Opublikowany przez Arcybiskup Fulton J. Sheen na 4 sierpnia 2017

Święty Vianney potrafił spędzić w ciągu doby w konfesjonale nawet 17 godzin. Mówi się nawet, żę w ciągu 40-letniej posługi w tej parafii, wysłuchał nawet milion spowiedzi. Prócz wyczerpania fizycznego, doświadczał również dręczeń demonicznych. Całkowicie wyczerpany pracą i chorobami zmarł właśnie 4 sierpnia w 1859 r.  Beatyfikował go Pius X w 1905 r., a kanonizował Pius XI w 1925 r., w cztery lata później ogłaszając św. Jana Marię Vianneya patronem proboszczów. Natomiast podczas Roku Kapłańskiego przeżywanego w Kościele w 2010 r. Benedykt XVI ogłosił tego Świętego patronem wszystkich kapłanów.

Modlitwa za kapłanów do św. Jana Marii Vianneya

Święty Janie Mario Vianneyu
z podziwem wspominamy twoje oderwanie się od rzeczy doczesnych,
głęboką pokorę i akceptację upokorzeń;
twoje męstwo w przeciwnościach i atakach szatana;
twoją czystość, zjednoczenie z Bogiem i miłość do Eucharystii;
twoje współczucie dla wszystkich ludzi, zwłaszcza dla chorych, ubogich i grzeszników.
Przyjdź z pomocą kapłanom z naszej parafii (diecezji) w dążeniu do nabycia tych cnót,
którymi ty na co dzień żyłeś, tak aby mogli stać się kapłanami według Bożego Serca.

Zobacz także
Wasze komentarze