Japonia: miejsca prześladowań chrześcijan światowym dziedzictwem ludzkości?

Japonia chce historyczne miejsca prześladowań chrześcijan wpisać na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. 1. lutego br. japoński rząd zaproponuje Komitetowi Światowego Dziedzictwa niektóre miejsca w prefekturach Nagasaki i Kumamoto, które są związane z prześladowaniami wyznawców Chrystusa, jakie miały miejsce między XVII a XIX w. M.in. na liście znajdą się: bazylika mniejsza w Oura, najstarsza świątynia kraju i wioska Sakitsu, w której żyli „ukryci chrześcijanie”.

Chrześcijaństwo zaczęło się szerzyć w Japonii w drugiej połowie XVI w. dzięki przybyciu w 1549 misjonarza Azji Św. Franciszka Ksawerego. W ciągu niespełna pół wieku wiarę Chrystusową przyjęło ok. 300 tys. chrześcijan w różnych częściach kraju. Prześladowania rozpoczęły się w 1597 od ukrzyżowania 26 miejscowych i zagranicznych chrześcijan w Nagasaki. Od tego wydarzenia do drugiej połowy XIX wieku panował na wyspach całkowity zakaz wyznawania chrześcijaństwa, a rodzimi i obcy katolicy poddawani byli torturom i jeśli nie wyrzekli się wiary, ginęli w okrutny sposób. Inni praktykowali swą wiarę w ukryciu. Liczbę wszystkich męczenników, którzy ponieśli w Japonii śmierć za wiarę, ocenia się na ok. 20 tys. osób.

Prześladowaniom chrześcijan w XVII-wiecznej Japonii jest poświęcony najnowszy film jednego z najwybitniejszych reżyserów amerykańskich Martina Scorsese pt. „Milczenie”. Jego polska premiera będzie miała miejsce 17 lutego br.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze