Fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: 40 lat temu był tu św. Jan Paweł II

Z udziałem rzeszy częstochowian, pielgrzymów, duchowieństwa, osób konsekrowanych, przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz dzieci i młodzieży na Jasnej Górze trwają główne uroczystości obchodów 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy. Eucharystii na jasnogórskim szczycie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, świadek życia i posługi papieża z Polski.

– Miłość i zawierzenie Maryi, ogromna miłość i szacunek do ojczyzny i rodaków św. Jana Pawła II jest dla nas wciąż wielką lekcją oddania Bogu, Matce Bożej i patriotyzmu – mówił, witając zgromadzonych wiernych, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Pierwszą apostolską podróż Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. kard. Dziwisz nazwał narodowymi rekolekcjami. Przypomniał, że szczególnie intensywny czas dla papieża przypadał na trzy dni pielgrzymki na Jasną Górę 4-6 czerwca. – Siał obficie. Sprawował liturgie wobec nieprzeliczonych rzesz pielgrzymów, głosił Słowo Boże, wygłaszał krótsze i dłuższe przemówienia, spotkał się z grupami, delegacjami i pojedynczymi osobami. Był wszystkim dla wszystkich – mówił świadek pontyfikatu Jana Pawła II.

Fot. PAP/Waldemar Deska


Kaznodzieja podkreślił, że przeżywana rocznica to nie czas nostalgicznych wspomnień, ale świadomość, że „z tamtego doświadczenia zrodził się inny nasz świat, inna Polska. Zrodziła się nasza teraźniejszość”. Pielgrzymka Jana Pawła II wywołała bowiem duchowy wstrząs i uruchomiła proces społecznych i politycznych przemian. Jak podkreślił dalej duchowny powracanie do wydarzeń sprzed 40 lat wynikać powinno przede wszystkim z wdzięczności Bogu za odzyskaną wolność i suwerenność. – A stając dziś przed obliczem Pani Jasnogórskiej, Matki Chrystusa i Królowej Polski, dziękujemy również Tej, która została dana narodowi polskiemu jako „przedziwna pomoc i obrona”. Wdzięczność jest pamięcią serca. Dlatego dzisiaj tu jesteśmy, bo wiemy, komu i co zawdzięczamy! – mówił w homilii kard. Dziwisz.

Hierarcha wskazał na wciąż aktualną rolę Jasnej Góry, o której Jan Paweł II mówił jako o „polskiej Kanie”. – Ona wybrała sobie Jasną Górę, aby stąd w sposób szczególny przemawiać do kolejnych pokoleń, do naszych sumień i serc – wskazywał kaznodzieja. Zdaniem kard. Dziwisza ta aktualność wynika z roli Maryi jako Przewodniczki na drogach wiary, która prowadzi nas do Syna i przypomina nam: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. – Taka jest i taka będzie zawsze rola Maryi w naszym osobistym oraz społecznym życiu wiary, nadziei i miłości – podkreślił.

Fot. PAP/Waldemar Deska


– Czy wszyscy potrafimy korzystać z daru wolności? Czy spora część naszych braci i sióstr nie ulega coraz bardziej pokusie fałszywej samowystarczalności, czyli urządzania sobie życia bez Boga, tak jakby On był zbędny, niepotrzebny? Czy można się obejść bez Chrystusa i jego Kościoła, który przecież – pomimo swoich słabości – od dwóch tysięcy lat strzeże Bożego Słowa i otwiera przed człowiekiem dostęp do życiodajnych sakramentów? – pytał kard. Dziwisz.

Dzisiejsze świętowanie w 40. rocznicę przyjazdu Jana Pawła II na Jasną Górę rozpoczęło przed południem spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych „Tu zawsze byliśmy wolni”. Wzięło w nim udział prawie 500 dzieci z różnych szkół rejonu częstochowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo” wspartego przez ministerialny program „Niepodległa”. W programie dziś także wieczór poezji Karola Wojtyły, a po Apelu wspólna „Barka” pod pomnikiem papieża z Polski. Świętowanie papieskiej rocznicy potrwa do czwartku, 6 czerwca i uwieńczy je promocja najnowszych książek o wydarzeniach z 1979r. i koncert muzyka młodego pokolenia Antka Smykiewicza.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który podczas sprawowania swojego urzędu odwiedził Jasnogórskie Sanktuarium Matki Bożej. Ojciec Święty przebywał na Jasnej Górze w dniach 4 – 6 czerwca 1979 r. Wolę przyjazdu do Polski wyrażał dwukrotnie Paweł VI w roku obchodów 1000-lecia Chrztu Polski –nie otrzymał jednak zgody polskiego rządu.

Fot. PAP/Waldemar Deska


W trakcie wizyty w Częstochowie w 1979r., papież spotkał się z Konferencją Episkopatu Polski, przełożonymi zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, a także alumnami, młodzieżą zakonną i służbą liturgiczną, duchowieństwem oraz profesorami i studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z pątnikami z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Śląska Dolnego i Opolskiego. Podczas spotkania z ludźmi pracy ze Śląska Jan Paweł II upomniał się o godność pracy ludzkiej. Nauczanie społeczne tam wyrażone stało się podstawą programu powstałej w kilkanaście miesięcy później „Solidarności”.

Ojciec święty spotkał się także z wiernymi z Czechosłowacji, Węgier, Niemiec, którym, mimo uszczelniania granic, udało się przybyć do Polski. Mimo restrykcji i rewizji przy wejściu do sanktuarium, klasztor pozostawał otwarty dla pielgrzymów. Dawało to okazje do spotkań przedstawicieli opozycji z Janem Pawłem II. Nie było to możliwe w czasie następnych pielgrzymek.

Pielgrzymka ta zgromadziła na Jasnej Górze podczas trzech dni ok. 3,5 mln pielgrzymów. Przemiany społeczno – polityczne, które dokonały się po I pielgrzymce Jana Pawła II w Polsce i Europie, zwłaszcza powstanie „Solidarności”, także otworzyły przestrzeń na kolejne pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny. Jeszcze pięciokrotnie nawiedził Jasną Górę, aktualizując przesłanie maryjnego charyzmatu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze