Jasna Góra: 520 rowerzystów zakończyło pielgrzymkę

W strugach deszczu 19 sierpnia grupa 520 rowerzystów z diecezji kieleckiej zakończyła trwające od środy rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Zwieńczeniem 280-kilometrowej pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w kaplicy obrazu jasnogórskiego.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, w koncelebrze z kilkunastoma kapłanami, w tym dwunastoma, którzy uczestniczyli w pielgrzymce rowerowej. Wśród pątników było 12 księży, 3 siostry zakonne i 3 kleryków.

W homilii biskup kielecki podziękował pielgrzymom za ich wiarę i wytrwałość, szczególne słowa wdzięczności zwrócił do ks. Tomasz Biskupa – kierownika i pomysłodawcy pielgrzymki, która rozrosła się w ciągu pięciu lat do bardzo dużego wydarzenia o charakterze religijnym.


Bp Piotrowski przypomniał także znaczenie Maryi i sanktuarium jasnogórskiego w dziejach narodu, ufne zwracanie się do Niej w trudnych chwilach, mówił także o znaczeniu różańca w umacnianiu wiary.

Wśród pielgrzymów był niewidomy 30- letni Piotr Franiek, który jechał na tandemie zakupionym dzięki społecznej zbiórce i sprowadzonym z Francji. W ostatnim dniu jego pilotem był Krzysztof Osóbka. – Jechało nam się fantastycznie, Piotrek jest ciepłym, radosnym człowiekiem, od którego uczyłem się wiary i zaufania Bogu – mówi Krzysztof. Dodaje, że tandem stał się atrakcją dla pielgrzymów. – Podczas postojów każdy chciał się na nim przejechać” – opowiada.

Katarzyna Olszewska z parafii Łosień i jej córki: Agnieszka l. 9 i Aleksandra l. 13 – pomimo upalnych dni z powodzeniem zakończyły pielgrzymkę. – Zawsze jadę z intencją – to jest najważniejsze, w tym roku głównie o zdrowie. Nie udawało się iść na Pieszą ze względu na obowiązki, a tutaj jest krócej. Aga jest po raz pierwszy, ale Ola – już po raz czwarty. Można powiedzieć, że jest fanką pielgrzymki i płakałaby, gdy została w domu – uważa pani Kasia. Przyjechali w grupie parafialnej z proboszczem, ks. Stanisławem Królem.

Rowerowa Pielgrzymka wyruszyła w ubiegłą środę 16 sierpnia sprzed kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach. Trasa mierzyła w sumie 280 kilometrów. Na trzy noclegi pielgrzymi zatrzymali się kolejno w Wiślicy, Mnichowie, Lelowie oraz w Drochlinie.

Rowerzystom towarzyszyło hasło wspólne dla XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej i V Rowerowej: „Idźcie i głoście. Z Maryją nieśmy światu Jezusa”. Jest to przesłanie, które łącząc w sobie stulecie Objawień Fatimskich i 300 lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, ma zarazem wymiar misyjny.

Organizatorzy podkreślają także tegoroczny wymiar rodzinny pielgrzymki . W codziennym programie pielgrzymki była Msza św., a pierwsza Eucharystia, możliwość spowiedzi, wspólny Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze