Fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce

W trakcie obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20-21 listopada br. odbywa się na Jasnej Górze o założeniach nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” mówił ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW.

Ks. Wielbski nawiązał do postulatów II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który był w  dniach 19-21 września w Licheniu. Jego uczestnicy – teolodzy, biskupi, wierni, świeccy, proboszczowie pragnęli postawić diagnozę, zinterpretować aktualną sytuację, w kontekście przesłanek biblijno- teologicznych sformułować pewne postulaty. „Te postulaty zostały zebrane, przedstawione, z zachętą, aby budować strategię dla Kościoła w Polsce, bo nie raz się wydaje, że pewne działania duszpasterskie są dość okazjonalne. Oczywiście otwieramy się na Ducha Świętego, ale też budujemy, strategię, ją realizujemy i ewoluujemy w duchu synodalnym” – powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

>>> Nowy nuncjusz apostolski przekazał przewodniczącemu KEP listy uwierzytelniające [+WIDEO]

PAP/Waldemar Deska

Ks. prof. Wielbski zauważył, że podczas wrześniowego Kongresu w Licheniu można było dostrzec szereg problemów przeżywanych obecnie przez społeczeństwo w Polsce, zachodzące przemiany kulturowe. W tym kontekście zwrócono uwagę na konieczność dobrego przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie, a także duszpasterskie towarzyszenie rodzinom. Podkreślił, że nie można nie dostrzegać wyzwań jakimi jest towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. „Trzeba spokojnie diagnozować pewne zjawiska, szukać przyczyn i wytyczać kierunki działań” – podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

>>> Jasna Góra: na zebraniu KEP o apostolacie dla doświadczających pociągu do osób tej samej płci

Pytany o realizację tego programu w parafiach ks. prof. Wielebski zaznaczył, że jest on wypracowywany we współpracy z księżmi proboszczami, wikariuszami i kompetentnymi osobami świeckimi. „Jeżeli coś razem współtworzymy, to nie odbieramy tego, jakby zostało przywiezione «w teczce». Mamy świadomość, że to jest też częścią naszej pracy i myślę, że w tym kierunku powinniśmy zmierzać” – powiedział KAI przedstawiciel Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze