Jasna Góra: Dom Pielgrzyma udostępniony służbom medycznym
– Jesteśmy gotowi na przyjęcie tych osób, które będą tego potrzebowały w tym szczególnym czasie epidemii, chodzi przede wszystkim o służbę medyczną – zaznacza przeor Jasnej Góry. O. Marian Waligóra podkreśla, że paulini podejmują konkretne kroki, by zwyczajnie pomóc, tak jak mogą. Przypomina, że działa także Jasnogórski Punkt Charytatywny, który również i w tym czasie wspiera potrzebujących.
Do inicjatywy „Adoptuj medyka” wciąż zaprasza Radio Jasna Góra. Chodzi o dowolną formę modlitwy za znanego Bogu pracownika służb medycznych. To oni są najbardziej zaangażowani w walkę z wirusem.
Z pokoi w Domu Pielgrzyma mogą korzystać pracownicy trzech placówek medycznych w Częstochowie: Miejskiego Szpitala Zespolonego, Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Chodzi o osoby, które z uwagi na charakter swojej pracy, w tym częsty kontakt z osobami podejrzanymi o możliwość zakażenia koronawirusem lub zakażonymi nie chcą lub nie mogą wracać do domów w obawie o życie i zdrowie swoich najbliższych.
Decyzje w tej sprawie zostały podjęte po uzgodnieniach z władzami miasta Częstochowa. Koordynuje je Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy.
Kamień węgielny pod budowę Domu Pielgrzyma poświęcił papież Jan Paweł II na Jasnej Górze, podczas I pielgrzymki do Polski, 4 czerwca 1979 r.
>>> Wyjątkowy list biskupów do księży. To będzie pierwszy taki Wielki Czwartek od czasu wojny
W sytuacji ogromnych potrzeb, związanych ze zwiększającym się po II wojnie światowej ruchem pątniczym, klasztor jasnogórski czynił starania zarówno o odzyskanie wybudowanego przed wojną Domu Pątnika im. o. A. Kordeckiego, jak i budowę nowego. W 1980 r. uzyskano zezwolenie – nie bez związku z pierwszą pielgrzymką papieża na Jasną Górę – na budowę Domu Pielgrzyma, któremu postanowiono dać imię Jana Pawła II. Budowany z ofiar krajowych i zagranicznych pielgrzymów i czcicieli Królowej Polski, miał stać się trwałą pamiątką tej pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II z 1979r.
Budowę Domu Pielgrzyma rozpoczęto 24 kwietnia 1980 r. Obiekt obejmował 3 000 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy i przewidziany był na 500 miejsc noclegowych. W ciągu minionych 40 lat miejsce to sukcesywnie rozbudowywano i powiększano. Dziś może pomieścić prawie 900 osób i stanowi wielką pomoc dla przybywających na Jasną Górę pielgrzymów.
Obok Domu Pielgrzyma stoi pomnik rodziców Jana Pawła II.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |