Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Jasna Góra: inauguracja wystawy fotograficznej „Ukrainka”

Wyjątkowym punktem Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze w hołdzie bohaterkom – Polkom i Ukrainkom była inauguracja wystawy w zabytkowej Sali Rycerskiej zatytułowanej „Ukrainka”. Fotograficzna ekspozycja została przygotowana pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ukazuje tragedie Ukrainek, które nie chcą być ofiarami.

Na 10 dużych planszach w barwach flagi ukraińskiej znajdują się zdjęcia kobiet ukazujące ich codzienne życie w czasie wojny. Są korespondentki wojenne, matki uciekające z dziećmi przed bombami, wolontariuszki przygotowujące posiłki, opatrujące rany, żołnierki, artystki. Niezwykle wymowny jest fotogram otwierający wystawę, na którym są dwa zdjęcia: matki przy trumnie poległego marynarza płaczącej podczas nabożeństwa pogrzebowego w katedrze w Kijowie a poniżej matki ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi w szpitalnym schronie w Odessie.

>>> O kobietach „niepodległych duchem” podczas Święta u Najpiękniejszej z Niewiast na Jasnej Górze

Wyjątkowe jest także zdjęcie z muralem Matki Boskiej. Uwagę przykuwa także fotografia zrozpaczonej kobiety patrzącej na zniszczenia wojenne w Irpieniu. Każda plansza ma swój opis. „Zbudzone wyciem syren i odgłosem wybuchów ukraińskie matki najpierw pomyślały o swoim potomstwie (…) gonitwa myśli i mnożące się pytania: co z moimi dziećmi, czy są bezpieczne, jak je ochronić. Nie pozostawiajmy ukraińskich matek samotnych i bezradnych w obliczu tragedii jaka dotknęła ich kraj”- czytamy na jednej z nich, a na innej z kolei: „Pomocne dłonie mozolnie wiązały siatki maskujące dla naszych chłopaków, tam gdzie walki. Pomocne dłonie wydawały posiłki utrudzonym uciekinierom ratującym się przed grozą i bestialstwem rosyjskich najeźdźców. Również w krajach przyjmujących uchodźców wiele kobiet z Ukrainy włączyło się w działania wolontariuszy, zapewniając pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Pomocne Ukrainek wciąż niosą ulgę i pocieszenie, nadzieję i bezpieczeństwo”.

Nie ustawać w modlitwie i pomocy

Wystawa wpisuje się w paulińską troskę, by nie ustawać w modlitwie i pomocy, w moralnym wsparciu Ukraińców. Jak podkreśla przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski „nie można przyzwyczajać się do wojny, ani dać się opanować znużeniu czy znieczulicy”.

Otwarcia wystawy w obecności gości z Ukrainy dokonali: bp Andrzej Przybylski, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, staraniem której ekspozycja znalazła się na Jasnej Górze.

W przesłanym liście Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podkreśliła, że „ekspozycja to swoisty hołd składany wszystkim dzielnym Ukrainkom, a zarazem dowód jak wielka jest siła i wrażliwość kobiet. Prezentowane zdjęcia pokazują różne role społeczne, z którymi mierzą się w tych dramatycznych czasach. Z jednej strony to obraz ogromnego bólu, cierpienia, troski o najbliższych, z drugiej wielkiej odwagi, determinacji i walki”.

Fot. PAP/Vitaliy Hrabar

– Ta wystawa jest w miejscu szczególnym i zaczyna się u wejścia do Sali Rycerskiej i kończy się przy obrazie Matki Bożej, która przybyła do nas w Cudownym Wizerunku z Bełza koło Lwowa. To też w symboliczny sposób łączy nasze narody, duchowość Polski i Ukrainy, nasze umiłowanie Matki Bożej – powiedział przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Życzył kobietom, by „Ta, która przybyła tu do nas z Ukrainy, towarzyszyła i Polkom i Ukrainkom, uczyła pięknej, ewangelicznej miłości, wrażliwości na każdego człowieka”.

Życzenia

– Życzę wam, abyście cieszyły się zawsze obecnością i czułością Matki Najświętszej, byście szanowały swoje powołanie i dziękowały Bogu za to, że jesteście kobietami i że wnosicie tak wiele w całe dziedzictwo świata. Trudno sobie wyobrazić, by ten świat mógł bez was istnieć. Bóg dał kobietę po to, by w ten sposób wyrazić Siebie, swoją miłość i wielkość. Podzielił się swym Duchem z każdą kobietą, żeby cały świat, także mężczyźni mogli przez oblicze kobiety zobaczyć miłującego Boga. Za to wam dziękujemy – powiedział zakonnik.

>>> Watykan: Ojciec Święty złożył życzenia paniom i wezwał do modlitwy za Ukrainę

Wystawa mieści się w zabytkowej XVII – wiecznej Sali Rycerskiej. W ciągu wieków była ona świadkiem wielu wyjątkowych uroczystości. W latach 1656, 1657, 1661 odbywały się w niej posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej. Król Polski Jan Kazimierz w 1661r. wykorzystał Salę Rycerską jako królewską salę tronową. 4 lutego tego samego roku odbywała się w niej audiencja dla posłów kozackich, zaś następnego dnia – dla posłów cara Aleksandra Michajłowicza. Pomieszczenie to wykorzystano również w czasie ślubu Michała Korybuta Wiśniowieckiego z Eleonorą Habsburżanką, który odbył się na Jasnej Górze w 1670 r. oraz zapewne w czasie pielgrzymki Jana III Sobieskiego przed bitwą pod Wiedniem w 1683 r. Oprócz oficjalnych uroczystości o charakterze państwowym w Sali Rycerskiej odbywały się wewnętrzne uroczystości paulińskie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze