
fot. X/@JasnaGoraNews
Jasna Góra: „Kobiety na drogach nadziei” – 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet
O tym, że dzisiejszy świat potrzebuje kobiet wiernych swojemu kobiecemu powołaniu, które niosą nadzieję innym mówił bp Wiesław Szlachetka delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet.
Na Jasnej Górze trwa 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet. W Roku Jubileuszu 1000-lecia Królestwa Polskiego uczestniczkom z całej Polski towarzyszy św. Jadwiga Andegaweńska. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Kobiety na drogach nadziei”.
– Pragnęłyśmy na Jasnej Górze zgromadzić wszystkie kobiety, które potrzebują wspólnoty i chcą być w sercu Kościoła. Jesteśmy w trakcie wyborów prezydenckich, chcemy by nasz głos był słyszalny i byśmy tak jak święta królowa budowały jedność, wspólnotę, dawały nadzieję na to, że Ojczyzna, naszymi rękami może iść w stronę pokoju i jedności, a tym pokojem jest Jezus – powiedziała Agnieszka Kałuża przewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet przy KEP.
Wyjaśniała, że w duszpasterstwie pomagają kobietom odkryć swoją tożsamość, „czyli że są powołane i kochane niezależnie od swoich dróg życiowych”.
– My cały czas żyjemy z kompleksami, nieodkrytą rolą i możliwościami, które możemy realizować w Kościele. Musimy pamiętać, że przede wszystkim jesteśmy zamysłem Bożym – podkreśliła. Kałuża.
Przewodnicząca dodała, że w życiu kobiet bardzo ważne miejsce zajmują mężczyźni i ich rola jest nieoceniona.
– Chcemy, żeby oni mieli poczucie, że są nam potrzebni, by czuli z nami tę jedność. Oni kibicują duszpasterstwu, wspierają nas radą, pomocą i obecnością – zauważyła.
Rozalia Klima, odpowiedzialna za duszpasterstwo kobiet w archidiecezji krakowskiej i zastępca przewodniczącej Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet przy KEP, zwróciła uwagę, że współczesna kobieta powinna czerpać nadzieję od Chrystusa, piękne wzorce od Najświętszej Maryi Panny i tę nadzieję nieść światu.
– Choć każda z nas przeżywa różne trudności i pełni inną rolę społeczną to nie możemy zapomnieć, że mamy być kobietami niosącymi nadzieję, które mówią o Bogu tym, którzy Go nie znają – mówiła.
Dodała, że Bóg stworzył kobiety do relacji i one otrzymały od Niego szczególny dar i powołanie: „by nieść nadzieję drugiemu człowiekowi”. Jak zaznaczyła, także dzisiejszy Kościół potrzebuje kobiet, które budują jedność.

Organizatorki zachęcają, by dołączać do duszpasterstwa kobiet. Można to zrobić zgłaszając się do diecezjalnych duszpasterzy kobiet, którzy posługują w większości polskich diecezji, albo odezwać się na ich media społecznościowe. Dodały, że zapraszają także siostry zakonne, ponieważ jak mówiły „one wnoszą formację, mądrość, bliskość z Bogiem i stwarzają dobry kierunek dla kobiet”.
Z uczestniczkami swoim świadectwem podzieliła się Beata Jakoniuk-Wojcieszak, dziennikarka telewizyjna, mówczyni motywacyjna, doradczyni medycyny naturalnej, ale przede wszystkim jak zapewnia szczęśliwa kobieta, mama czwórki dzieci, żona i córka Maryi.
– Doświadczyłam bolesnego przejścia najstarszego syna Filipa do domu Ojca i to, co dodawało mi sił, to nadzieja. Ona będzie istniała nawet jeżeli świata już nie będzie, ale trzeba ją karmić i przyjeżdżać w takie miejsca jak Jasna Góra – powiedziała.
Zauważyła, że kiedy zmarł jej syn to doświadczyła wielkiej pustki i wtedy Najpiękniejsza z Matek opatrzyła jej rany.
– My, kobiety niosące życie jesteśmy strażniczkami i opiekunkami nadziei to jest nasze powołanie nieść nadzieję innym. Wielu z nas w życiu mogło utracić wiarę, wielu mogło nie czuć miłości, ale to co nas trzyma w takich sytuacjach to nadzieja, że może być lepiej – mówiła.
Dodała, że kobiety są cudowne, różnorodne, poszukujące, zagubione, ale każda potrzebuje modlitwy, obecności Maryi i relacji z drugim człowiekiem.

Bp Wiesław Szlachetka delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet w rozmowie z @JasnaGóraNews podkreślił, że dzisiejszy świat potrzebuje kobiet wiernych swojej kobiecości, swojemu kobiecemu powołaniu, potrzebuje duchowości kobiecej, bo to są te wartości wpisane w osobowość kobiety.
– Kobiety niosą światu nadzieję. Każda jest genialna w Bożych planach zbawienia. To piękno dostrzegamy przede wszystkim w Matce Bożej, a także w Mari Magdalenie, która jako pierwsza z ludzi spotkała Zmartwychwstałego Jezusa i otrzymała od Niego polecenie, by tę radosną wieść zanieść Apostołom, więc możemy powiedzieć, że przysługuje jej tytuł Apostołka-Apostołów. Ten kobiecy geniusz jest darem Boga – mówił
Delegat KEP zauważył, że uczestniczkom pielgrzymki towarzyszy postać św. Jadwigi Andegaweńskiej, która dla świata może być wzorem patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Święta została królową Polski w wieku zaledwie 10 lat. Swoje szczęście poświęciła dla dobra Ojczyzny, którą wówczas mogła uratować tylko Unia z Litwą. Królowa była wrażliwa na los ubogich, pomagała potrzebującym, a przede wszystkim była kobietą pełną wiary i miłości.
– Ojczyzna to nie tylko ziemia to także historia, sztuka, kultura, to przede wszystkim ludzie. Św. Jadwiga podkreślała jak bardzo ważna jest także miłość do bliźnich. Ona pięknie nas uczy umiłowania własnego kraju – zwrócił uwagę bp Szlachetka.
Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet rozpoczęła konferencja pt.: „Nadzieja zawieść nie może”, którą wygłosił paulin, o. Michał Legan szef Redakcji Audycji Katolickich TVP. Zakończyła ją Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej. Spotkanie organizuje co roku Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet. Współorganizatorem tegorocznej pielgrzymki jest archidiecezja krakowska.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |