fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jasna Góra: kończą się doroczne rekolekcje polskich biskupów

Mszą św. odprawioną w piątek o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka zakończą się rekolekcje polskich biskupów, które trwają od wtorku – poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Msza św. odprawiona zostanie w intencji zmarłych pasterzy kościoła w Polsce. Zwyczaj wspólnotowego przeżywania dni skupienia w Częstochowie zapoczątkowany został przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbywają się one już tradycyjnie na zakończenie roku liturgicznego, przed niedzielą Chrystusa Króla.

„Bardzo ważne, żebyśmy raz w roku spotkali się także na modlitwie, nie tylko na omawianiu i załatwianiu spraw” – powiedział na okoliczność rekolekcji poprzedzonych Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Podkreślił, że spotkanie modlitewne najbardziej ze wszystkich buduje wspólnotę, a „to jest biskupom bardzo potrzebne, żeby przeżywać siebie samych jako wspólnotę, w celu lepszego służenia Kościołowi”.

>>> W niedzielę uroczystość nałożenia paliusza abp. Adrianowi Galbasowi. To pierwsze takie wydarzenie w Katowicach

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Natomiast tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny uznał, że „potrzebujemy takiego zintegrowania naszej codzienności i spojrzenia na nią oczami właśnie Słowa Bożego, oczami Pana Boga. Rekolekcje w tym bardzo pomagają.”

Rekolekcje hierarchów kościoła katolickiego w Polsce pod hasłem „Odpowiedzialność pasterzy” prowadził ks. prof. Henryk Pietras SJ, patrolog i bizantynolog, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i Collegium Bobolanum w Warszawie. Rekolekcjonista w ciągu czterech dni wygłosił osiem konferencji związanych z tematem hasła przewodniego. Jak wyjaśnił przed wydarzeniem, tematy poszczególnych nauk rekolekcyjnych wynikają bezpośrednio z tekstów Kościoła.

***

Ks. prof. dr hab. Henryk Pietras SJ, urodził się w 1954 roku. Jest profesorem nauk teologicznych. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 roku. Studiował w Rzymie na Augustinianum, gdzie uzyskał doktorat z patrologii. Habilitował się w roku 1990. Pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa WAM, a także był rektorem Akademii Ignatianum w Krakowie. Autor licznych publikacji z zakresu tematycznego chrześcijaństwa antycznego i patrologii.

Jako ciekawostkę Biuro Prasowe sanktuarium podało także informację, że równolegle z biskupami swoje rekolekcje przeżywało w tym samym czasie kilkanaście osób z grona ich kierowców. Głosił je O. Łukasz Kielak, paulin, pod hasłem przewodnim „Relacje człowieka z Bogiem”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze