Jasna Góra: konferencja o trzecim punkcie Społecznej Krucjaty Miłości
O aktualności trzeciego punktu „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. kard. Wyszyńskiego mowa była podczas nocnego czuwania na Jasnej Górze w ramach comiesięcznego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa.
Ten punkt to zachęta, by zawsze o innych mówić życzliwe, nie czynić rozdźwięku między ludźmi oraz jednoczyć sercem i słowem. Nocna modlitwa wpisała się już bezpośrednio w przygotowania do ogólnopolskiego dziękczynienia za błogosławionego, które odbędzie się 3 maja.
>>> Joanna Kaźmierczyk: Społeczna Krucjata Miłości. Wyszyński przed nami [FELIETON]
Za słowem idą konsekwencje
Konferencję wygłosił Maciej Szepietowski, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest jednym z organizatorów czuwań. Podkreślił wielką potrzebę mądrego gospodarowania myślą i słowem wobec tendencji oswajania postaw destrukcyjnych, agresywnych i kłamstwa.
– Prymas zachęca nas, aby słowo, które kierujemy do drugiego człowieka, było napełnione treścią. Treścią, która niesie w sobie życzliwość, szlachetność i troskę o dobro wspólne – podkreślił Szepietowski.
Zachęcał, by nie posługiwać się słowem lekkomyślnie, bezrefleksyjnie, by budować w sobie świadomość, że słowo jest czynem, bo idą za nim konkretne konsekwencje. Zwrócił też uwagę, że „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jest wyrazem wielkiej troski Prymasa o rozwój człowieka. Jej rdzeniem jest to, co jest fundamentem całego jego nauczania, czyli piecza nad godnością człowieka wobec totalitarnych zawłaszczeń i prób dehumanizacji.
Milenijne wezwanie
Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” to swoisty projekt wychowawczy jak być dobrym człowiekiem. Powstał on w 1967 r., kiedy Prymas i wierni Kościoła w Polsce spotykali się z różnymi formami programowej komunistycznej agresji i nienawiści.
Nocne czuwanie poprowadziła Jasnogórska Rodzina Różańcowa. O. Marian Waligóra, opiekun Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zwrócił uwagę, że to właśnie kard. Wyszyński dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze. Przypomniał, że Prymas skierował do Polaków apel: „modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej”. To milenijne wezwanie podjął paulin o. Bronisław Matyszczyk i w nawiązaniu do wiekowej tradycji odrodził na Jasnej Górze nurt modlitwy różańcowej.
Modlitewne spotkanie „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” odbywa się zawsze w noc z 27 na 28 dzień miesiąca. To w nawiązaniu do trwających tu niemal nieprzerwanie od 40 lat czuwań prowadzonych przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o beatyfikację tego wielkiego kapłana i Polaka. Teraz, przez cały rok, w Kaplicy Matki Bożej gromadzą się przedstawiciele różnych ruchów i wspólnot.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |