abp Większy Kijowsko-Halicki i Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego – abp Światosław Szewczuk, fot. Waldemar Deska/PAP

Jasna Góra: modlitwa za Polskę i za Ukrainę

O umocnienie wzajemnego pokoju i dobrego sąsiedztwa między narodami polskim i ukraińskim modlił się na Jasnej Górze zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki był autorem rozważań podczas Apelu Jasnogórskiego kończącego główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas Apelu, na którym zgromadzili się pielgrzymi, jasnogórscy paulini oraz biskupi, abp Szewczuk wyraził najpierw radość z możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę i nawiedzenia po raz kolejny Cudownej Ikonę Matki Bożej, która – jak podkreślił – „w sposób tajemniczy od wieków łączy i chroni od wszelkich niebezpieczeństw nasze bratnie słowiańskie narody Polski i Ukrainy”.

Zdjęcie: panorama Kijowa, fot. unsplash

Orędownik polsko-ukraińskiego pojednania

Wspomniał przy tym swoim poprzedników – kardynałów Myrosława Lubacziwskiego i Lubomira Huzara – którzy też przed laty stanęli przed Jasnogórskim Wizerunkiem. Podziękował ponadto za wszystkie przejawy wsparcia duchowego i solidarności okazywane w ostatnim czasie ze strony hierarchów, duchowieństwa i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Abp Szewczuk podkreślił, że szczególnym wyrazem bliskości Kościołem greckokatolickim na Ukrainie jest obecna wspólna inicjatywa razem z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, aby w jasnogórskim sanktuarium – „centrum duchowym Polski” – ogłosić św. Jana Pawła II orędownikiem polsko-ukraińskiego pojednania.

Dramatyczne wydarzenia związane z wojną we wschodniej Ukrainie oraz niepokoje polityczne w różnych częściach świata jeszcze mocniej nas złączyły z sobą i pokazały, jak bardzo jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni we wspólnych działaniach (abp Szewczuk)

Jego zdaniem, to, co się dokonuje w tych dniach na Jasnej Górze we wzajemnych relacjach Polaków i Ukraińców „jest ogromnym błogosławieństwem Bożym i zarazem realizacją profetycznej wizji św. Jana Pawła II o dwóch bratnich i bardzo bliskich sobie słowiańskich narodach”.

Zdjęcie: Kaplica Cudownego Obrazu, fot. misyjne.pl

Wstawiennictwo Matki Boskiej i św. Jana Pawła II

– W tych dniach Polska wspomina 40-lecie wizyty wielkiego Polaka św. Jana Pawła II do swojej Ojczyzny, również w tym roku Europa wspomina 30-lecie obalenia „muru berlińskiego”, a nasz Kościół 30. rocznicę legalizacji na ziemiach ojczystych. W tych wydarzeniach jest wyrażone cudowne wstawiennictwo Matki Boskiej i osoby św. Jana Pawła II. To oni obalili komunizm i ujawnili całemu światu męczeństwo tylu znanych i nie znanych świadków Chrystusa we Wschodniej Europie i im zawdzięczamy odrodzenie wolnej Polski i Ukrainy – podkreślił abp Szewczuk.

fot. Waldemar Deska, PAP

Jak dodał, to właśnie na Jasnej Górze w 1988 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp witał kard. Lubacziwskiego, który wraz z biskupami, duchowieństwem i wiernymi z Ukrainy, przybyli do duchowej stolicy Polski, aby brać udział w uroczystościach Jubileuszowych 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej. – A działo się to wszystko z inspiracji, wielkiego Papieża, świętego Jana Pawła II, który w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. usilnie błagał. „aby jubileuszowe jasnogórskie uroczystości z 1988 roku stały się prorocze: aby Bóg je przyjął jako pieczęć pojednania i prawdziwego braterstwa Ukraińców i Polaków” – przypomniał abp Szewczuk.

Fot. YouTube

Na zakończenie swoich jasnogórskich rozważań abp Swiatosław Szewczuk podziękował za „nieustanną modlitwę o pokój dla Ukrainy oraz niewinne ofiary tej niesprawiedliwej wojny, która ciągle trwa na naszej ziemi”. Modlił się też o to, by Bóg za wstawiennictwem św. Jana Pawła II pomógł polskiemu i ukraińskiemu narodowi „umocnić pokój wzajemny i dobre sąsiedztwo, by zawsze chętnie i z radością dzieliły się między sobą swymi duchowymi darami”. We wtorek abp Szewczuk jest gościem posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze