Jasna Góra: Narodowy Zespół Pieśni i Tańca z Kijowa śpiewem dziękuje Polsce
„Wieriowka, dusza Ukrainy dziękuje Polsce” – występ Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca z Kijowa odbył się w jasnogórskiej bazylice. – Ten koncert jest wyjątkowy. Przyjechaliśmy bowiem podziękować Polakom za pomoc, której udzielają Ukrainie – podkreślił Mieczysław Durkalec, producent koncertu i przedstawiciel chóru na Polskę.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Jasnej Górze po mszy św. w języku ukraińskim zabrzmiały tradycyjne ukraińskie utwory wielkanocne w wykonaniu Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa. Nie zabrakło wspólnej modlitwy o pokój, pieśni sakralnych, w tym maryjnych, a także tych wykonanych w języku polskim. Swoją szczególną wymowę miała m.in. ulubiona pieśń Jana Pawła II pt. „Barka”.
>>> Zakonnice klauzurowe z Charkowa znalazły schronienie na Jasnej Górze
Ukraińcy są bardzo wdzięczni
Jak zapewnił producent koncertu, przesłanie wydarzenia jest o wiele głębsze niż sam przekaz kultury i sztuki ukraińskiej. – Ja osobiście też udzielam pomocy, goszczę w domu 2 rodziny ukraińskie, łącznie 7 osób. A takich polskich rodzin są tysiące. Ukraińcy to wiedzą i są bardzo wdzięczni. To jest element, który zburzył jakieś bariery i miejmy nadzieję, że będzie podstawą przyjaźni na wieki – powiedział Durkalec.
Artyści Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa są szczęśliwi, że mogą śpiewać dla Boga, a na Jasnej Górze w sposób szczególny czują atmosferę sacrum. W repertuarze zespołu jest już też kilka utworów polskich wykonanych naprawdę bardzo dobrze, profesjonalnie i poprawnie w sensie językowym – zauważył producent koncertu. Zespół Pieśni i Tańca został utworzony w 1943 r. w Charkowie przez Grigorija G. Wieriowkę dla podtrzymania ducha ukraińskiej armii walczącej z armią hitlerowskich Niemiec na ukraińskim froncie. Zespół w składzie: chór, orkiestra i balet szybko stał się reprezentacyjnym zespołem Ukrainy, znanym na terenie ZSRR i w świecie. W 1997 r. uzyskał status narodowego. Jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową.
– Zawsze z wielką przyjemnością przyjeżdżamy śpiewać na chwałę Boga w tym szczególnym miejscu – dodał Mieczysław Durkalec.
To dla Narodowego Chóru Ukrainy już trzeci występ na Jasnej Górze. Zespół śpiewał tu m.in. w 2018 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Zabrzmiał wtedy Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy z modlitwą o pokój dla Ukrainy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |