Jasna Góra: nie dać się duchowej głuchocie
W 30. Światowym Dniu Chorego na Jasnej Górze odprawiona została msza św. w intencji cierpiących na duszy i ciele oraz za służby medyczne i wszystkich pomagających chorym. Udzielono sakramentu namaszczenia chorych; sprawowano też nabożeństwo lourdzkie.
Popołudniowej mszy w intencji chorych w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył kustosz bazyliki jasnogórskiej o. Ignacy Rękawek. Nawiązując do odczytywanego tego dnia ewangelicznego tekstu o uzdrowieniu chorego, mówił o duchowym wymiarze uzdrowienia i „duchowych chorobach człowieka”, jak niebezpieczeństwo duchowej głuchoty, czyli zamknięcia na Boże słowo i miłość.
>>> Ile razy w życiu można przyjąć sakrament namaszczenia chorych?
Otworzyć się na łaskę Bożą
Jak podkreślił o. Rękawek, człowiek głuchy duchowo nie zauważa Boga w codziennych prostych sprawach, a niezwykłe wydarzenia uważa za zrządzenie losu. „To człowiek o zamkniętym sercu, do którego nie dociera głos Boga – i tak żyje z dnia na dzień, pochłonięty swoimi sprawami. Ilu takich jest wśród nas. A może i my odkrywamy w sobie duchową głuchotę” – zapytał zakonnik. Zaznaczył, że taki człowiek staje się też duchowym niemową, czyli człowiekiem, „którego życie nie prowokuje do myślenia o Bogu, swym życiem nie porywa innych do wiary – i może nawet chodzi do kościoła, ale zachowuje się, jakby Bóg nie istniał”. Paulin zachęcał, aby otworzyć się na Bożą łaskę, Boże działanie. Temu sprzyja, jak wskazał, oderwanie się od nadmiernego przywiązania do spraw doczesnych. „Cisza serca i bycie na osobności jest łaską i wielką szansą na spotkanie Jezusa twarzą w twarz, na przyjęcie jego uzdrawiającej łaski i doświadczenia jego dobroci, jego miłosierdzia” – mówił o. Rękawek, zachęcając do otwarcia się na Boga i żyjącego obok człowieka.
„Matko Boża z Lourdes i z Jasnej Góry, uzdrowienie chorych, przychodzimy do Ciebie, aby prosić o potrzebne łaski. Potrzebujemy uzdrowienia fizycznego i duchowego. Maryjo, prowadź nas zawsze do swojego jedynego Syna, lekarza ciał i dusz ludzkich” – modlił się o. Rękawek.
W trakcie mszy udzielono sakramentu namaszczenia chorych, a po niej sprawowano nabożeństwo lourdzkie, czyli indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |