Jasna Góra: około tysiąca osób wzięło udział w 38. Pielgrzymce Przewodników Turystycznych
Łączy ich pasja oraz szacunek do tradycji, kultury i wiary. Na Jasnej Górze zakończyła się 38. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. W trzydniowym spotkaniu tradycyjnie poprzedzonym rekolekcjami, zgromadziło się ok. tysiąca osób.
Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli przewodnicy krakowscy, którzy na jej motto wybrali słowa: „Iska Bożego Miłosierdzia”. To nawiązanie do słów św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz konsekracji bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Podczas pielgrzymki mowa była m.in. o mistyczkach Krakowa: św. Faustynie Kowalskiej, siostrze Zofii Tajber, i siostrze Rozalii Celakównie, a także o świętych Krakowa i 550-leciu klasztoru paulinów na Skałce.
>>> Jasna Góra: pielgrzymka maturzystów z archidiecezji gnieźnieńskiej i gdańskiej
Witold Haspel prezes Koła Przewodników PTTK z Rzeszowa zaznaczył, że jasnogórskie spotkanie służy również wymianie doświadczeń i umocnieniu w przekonaniu o swoim powołaniu do pracy z ludźmi. Sam jako przewodnik właśnie kontakt z ludźmi ceni sobie najwyżej. – Trzeba kochać ludzi – podkreślił.
Przewodnicy zwracali uwagę, że mając kontakt z ludźmi o różnych poglądach na świat, w różnym wieku i z różnych środowisk, muszą być otwartymi na każdego.
Zygmunt Piotr Cywiński, przewodnik PTTK ze Szczecina zwrócił uwagę, że choć obecnie cały świat stoi przed nami otworem, to trzeba „od najmłodszych lat pokazywać młodym pokoleniom Polskę, wiązać to pokolenie z historią, z tradycjami naszej Ojczyzny”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |