Jasna Góra: rozpoczęła się jubileuszowa pielgrzymka ruchu Equipes Notre Dame
Na Jasnej Górze rozpoczęła się pielgrzymka dziękczynna ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame z okazji 20-lecia ruchu w Polsce. Jubileuszowe spotkanie z udziałem ok. 500 uczestników – małżeństw i dzieci z Polski i z zagranicy potrwa 2 dni.
W pierwszym dniu pielgrzymki uczestnicy wysłuchali wspomnień Hanny i Jerzego Matuszaków, którzy opowiedzieli o tym, jak wyglądało przeszczepianie ruchu z Francji do Polski. – Powstanie ruchu łączy się z przełomem wieków. Było trudno, ale owoce są wspaniałe – stwierdzili. Para mówiła m. in. o roli pierwszego doradcy duchowego śp. o. Karola Meissnera OSB, który wspierał młodych małżonków w podążaniu za pragnieniami serca.
>>> Ruch Equipes Notre Dame w Polsce: coraz więcej młodych małżeństw [ROZMOWA]
„Miejsca jest dużo, roboty wiele”
Posługę po o. Karolu przejął ks. Andrzej Pryba, kolejny gość, który podkreślał, że ponad 1000 polskich małżeństw w ruchu END jest znakiem Bożego błogosławieństwa. „Miejsca jest dużo, roboty wiele” – motywował członków ruchu, wskazując, że tylko ziarno, które obumiera, wydaje owoce.
Z Francji przybyła para Therese i Antoine Leclerc, para Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej, która „od 40 lat pobiera się codziennie na nowo”. W ruchu są od ponad 30 lat. Podzielili się świadectwem swojego życia. Podkreślali, że podejmowane przez nich posługi, zarówno w ruchu jak i poza nim, były dla nich źródłem radości, a troska o innych, najsłabszych, sprawia, że są szczęśliwi do głębi.
Po wysłuchaniu tych świadectw uczestnicy pielgrzymki rozpoczęli rozważnie Słowa Bożego. W programie dnia również Eucharystia. mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. bp Artur Ważny. Przewidziane jest także spotkanie w mieszanych ekipach czyli małych grupach złożonych z małżeństw z całej Polski. Dzień zakończy wieczór uwielbienia w Dolinie Miłosierdzia.
Equipes Notre-Dame jest międzynarodowym ruchem duchowości małżeńskiej, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa. Pary żyjące charyzmatem END formują się poprzez podejmowanie „konkretnych punktów wysiłku”, czyli zobowiązują się do słuchania Słowa Bożego, codziennej modlitwy małżeńskiej i osobistej, prowadzenia dialogu małżeńskiego (tzw. obowiązek zasiadania), ustalenia reguły życia i corocznego udziału w rekolekcjach. Na drodze do świętości korzystają ze wsparcia innych małżeństw z ekipy oraz kapłana – doradcy duchowego.
Ruch rozwija się w ponad 90 krajach na całym świecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |