Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

Jasna Góra: rozpoczęło się 142. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonn …

O świadectwie wiary i roli osób konsekrowanych rozmawiają siostry zgromadzone na trzydniowych obradach, które rozpoczęły się dziś na Jasnej Górze. – Uważamy ten temat za bardzo ważny, ponieważ jesteśmy świadkami odchodzenia wiernych z Kościoła – powiedziała s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji.

– Jest mało powołań, właściwie brak powołań, ale jest wielka nadzieja, ponieważ Jezus obiecał, że nie opuści nas do końca tego świata – kontynuowała s. Dolores.

>>> Życie konsekrowane w Polsce [STATYSTYKI]

Konsekrowani muszą żyć przeźroczyście

S. Zok podkreśliła, że sama rola życia konsekrowanego nie tylko w Kościele, ale i w świecie nie zmieniła się i jest nią modlitwa i służba drugiemu człowiekowi, realizowana różnie, według charyzmatu danego zgromadzenia. Jednak zmienia się świat, zmieniają się ludzie a „okres pandemii i czas trudny dla Kościoła ze względu na ujawniane przypadki pedofilii sprawiły, że ludzie konsekrowani muszą żyć naprawdę przezroczyście, w świadomym ubóstwie i uczciwości, by pokazać światu, że Jezus naprawdę żyje i jest”. – Dzisiejszy człowiek, który i tak jest zraniony z wielu powodów, będzie nie tylko patrzył na nasz habit, ale na serce otwarte, na dobre słowa, a przede wszystkim czyny – podkreśliła s. Dolores.

Temat świadectwa i roli osób konsekrowanych podejmą: pallotyn bp Adrian Galbas oraz przedstawicielki zgromadzeń: małych sióstr Jezusa, sióstr zawierzenia, sióstr albertynek. Mowa będzie także o roli i świadectwie osób konsekrowanych w Nowej Ewangelizacji.

>>> Abp Gądecki: Kościół w dużej mierze opera się na pracy osób konsekrowanych

Bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego mówić będzie o „Czasie dla Boga. Słuchać, by żyć i służyć innym”. Ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawi raport nt. badań o intymności, płciowości, seksualności i wynikających z nich wyzwań dla zgromadzeń.

Fot. cathopic

Potrzeba silnej wiary

S. Zok zwróciła uwagę także na konieczność zmiany form działania w niektórych wspólnotach zakonnych, w których zaczyna po prostu brakować młodych sióstr. Zmienia się także proces formacji, coraz więcej jest tzw. późnych powołań, po okresie studiów czy etapie pracy zawodowej. Zauważyła też, że np. w czasach jej formacji wielki nacisk kładziono na duchowość, obecnie zwraca się także mocno uwagę na sferę psychologiczną, emocjonalną, trzeba połączyć bardziej „psychologię z teologią”.

– Dzisiaj potrzeba nam głębokiej wiary, a tej wiary już dzisiaj brakuje, i w rodzinach, i w Kościele. Co tu dużo mówić, i nam ludziom Kościoła potrzeba przywrócenia silnej, żywej, prostej wiary – zauważyła przewodnicząca Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze