Jasna Góra: święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
O tym, że modlitwa za księży, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół przypominają w obchodzone dziś święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana członkowie Apostolatu „Margaretka”. Zapraszają na Jasną Górę na modlitewne czuwanie w intencji duchownych oraz o nowe i święte powołania kapłańskie. Swoje „magnificat serca” wypowiadają przy Maryi Jasnogórskiej także nowo wyświęceni kapłani i księża jubilaci.
Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana ma stać się inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za duszpasterzy. Ponadto ma przywoływać wzór Chrystusa – Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym. A wszystkim wiernym przypomnieć o uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym oraz potrzebie wspierania duchownych w trosce o prowadzenie ludzi do Chrystusa.
– Ksiądz odprawia Mszę św., udziela Komunii Świętej, spowiada – wyliczały dzieci pierwszokomunijne, które dziś licznie pielgrzymują na Jasną Górę. Wszystkim kapłanom życzyły, by byli radośni, byli dobrymi i miłosiernymi ludźmi.
>>> Kościół w Polsce będzie miał w tym roku 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych
Nocne czuwanie w intencji kapłanów
Apel Jasnogórski rozpocznie dziś nocne czuwanie Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. – nawiązuje ono do czuwania Jezusa w Ogrójcu w Wielki Czwartek, kiedy w Wieczerniku ustanowił On sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. „Margaretki” to ruch osób modlących się za prezbiterów. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.
Swą nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu, bo siedem płatków reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za wybranego księdza, każda w jednym dniu tygodnia. W Polsce pierwsze „Margaretki” powstały już w 1998 r. także jako oddolna inicjatywa osób świeckich. Obecnie zarejestrowanych, czyli zgłoszonych do ogólnopolskiej Księgi Apostolatu Modlitwy za Kapłanów jest ok. 13 tys. „Margaretek” ( tworzy je ponad 90 tys. osób)
Organizatorzy czuwania zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. – Modlitwa za kapłanów, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół – podkreślają.
Ks. Bogusław Nagel opiekun krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” przytacza jedno z określeń kapłana „pontifex”, czyli „budującego most”. Kapłan jest tym, który buduje pomost pomiędzy doczesnością a wiecznością oraz między człowiekiem a Bogiem i wspólnotą. – To nie ma być chybotliwa kładka, która się chwieje, jest niepewna. Jeżeli most jest mocny, stabilny, podtrzymywany filarami, to jest on bezpieczną drogą wyjaśniał ks. Nagel i podkreślał, że kapłani potrzebują filarów, którymi jest modlitwa wiernych.
Rozeznawanie powołania
Jasna Góra to miejsce ważne dla tych, których Chrystus powołał do swego Wiecznego Kapłaństwa, by rozdzielali Jego Ciało (Eucharystia), słowo i przebaczenie. Tu rodzą się decyzje o kapłaństwie czy życiu zakonnym, a doświadczenie pieszego pielgrzymowania wpisuje się w powołanie wielu młodych ludzi.
Aby ludzi prowadzić do Chrystusa i samemu należeć do Niego całym sercem proszą Maryję nowo wyświęceni kapłani. Z niemalże każdej polskiej diecezji, zakonów i zgromadzeń, neoprezbiterzy tutaj wypowiadają swoje „Magnificat serca. – Trzeba podziękować za zaufanie, którym obdarzył nas Bóg i prosić, by nigdy mu się nie sprzeniewierzyć – powiedział ks. Dawid Piróg z diec. rzeszowskiej, a jego „kapłańskie marzenie” to, to aby „nigdy nie zwątpić i być pochowanym jako ksiądz”.
Jak przyznaje trzy istotowe nurty kapłaństwa: Eucharystia, słowo i przebaczenie przenikają się i są niezbędne i tworzą całość, ale dla niego, zarówno w seminarium, jak i w życiu osobistym, szczególnym jest głoszenie słowa Bożego i radość z tego płynąca. – To dla mnie jest taka siła napędzająca, dlatego że Eucharystia bez głoszenia byłaby pewnie niezrozumiała, byłaby jakimś kultem, a kiedy głosimy, mamy ludzi świadomych, wprowadzonych w pewne misterium. Wtedy widzimy tę pełnię – mówił neoprezbiter.
>>> Dziś święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Wzór ojca
Łukasz Cyrnek, także z diec. rzeszowskiej, swoje powołanie odkrył przez spowiednika i kierownika duchowego. – Ten kapłan był dla mnie wzorem ojca, autorytetem – mówił neoprezbiter.
Także młodzi, mówili o potrzebie duchowego ojcostwa, dobrych przewodników na życiowych drogach do Boga i wskazywali na potrzebę kapłanów, którzy umieją być duchowymi ojcami, są oparciem. – Nasze pokolenie jest trochę pokoleniem „płatków śniegu”, każdy chce być inny, na swój sposób oryginalny i myślę, że to też wiąże się z takim częściowym osamotnieniem i potrzebą oparcia. Także takim oparciem mogą być księża – mówiła tegoroczna maturzystka, Martyna Antkiewicz z 10 LO w Poznaniu.
Ks. Piotr Zaczyński posługujący w diec. Buffalo w stanie Nowy Jork na Jasnej Górze dziękował Bogu za 20 lat kapłaństwa. Jasna Góra zapisała się w jego pamięci od najmłodszych lat, tu przyjechał z babcią w roku jubileuszowym 600-lecia Jasnej Góry. Niezatarte doświadczenie pozostawiła Msza św. prymicyjna sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Ten płomień, który niezmiennie rozpala moją wiarę i wiarę ludzi, których mi Bóg powierza to Eucharystia – mówił ksiądz jubilat.
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Ustanowił je papież Benedykt XVI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |