Fot. flickr/EpiskopatNews

Jasna Góra: uroczystość Królowej Polski w łączności z papieżem Franciszkiem

Szczególna modlitwa w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata o ustanie pandemii odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj. Sanktuarium w Częstochowie to miejsce, gdzie od ponad 6 wieków czczona jest Maryja uważana za patronkę i orędowniczkę polskiego narodu.

Nosi tytuł Królowa Polski. 3 maja to dzień, w którym Polacy wyrażają wiarę w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej. Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.

>>>3 maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Do szerzenia kultu Jasnogórskiej Maryi przyczynił się papież Polak św. Jan Paweł II, który nigdy nie ominął Jasnej Góry podczas swych pielgrzymek do ojczystego kraju i który w 1991 r. właśnie tu zaprosił młodych na VI Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy współcześni papieże pielgrzymowali do Częstochowy podążając śladami swego poprzednika.

>>>Modlitwa do św. Józefa, którą papież Franciszek odmawia od ponad 40 lat

fot. Justyna Nowicka

Modlitwa w jedności z papieżem Franciszkiem

Papież Franciszek był tu w 2016 r. Wielokrotnie zapewniał o swej jedności z tym miejscem. To dlatego Jasna Góra i tym razem znalazła się na szlaku światowej modlitwy. – Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że bierzemy udział w tym maratonie modlitewnym – podkreśla przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Dodaje, że razem z Ojcem Świętym modlimy się o ustanie koronawirusa pamiętając szczególnie o tych krajach, gdzie sytuacja pandemiczna jest jeszcze trudniejsza niż w Polsce.

– Odpowiadamy chętnie na tę papieską inicjatywę. Przez cały maj będziemy tę modlitwę różańcową kontynuowali błagając o ustanie pandemii – zapewnia przełożony jasnogórskiego klasztoru.

Paulini specjalnie na tę okoliczność przygotowali świecę, wielkości paschału ozdobioną papieskim herbem i z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Tajemnice radosne różańca świętego odmawiane będą w pięciu językach. Początek światowego błagania o ustanie pandemii o godz.18.00.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze