Jasna Góra: w tym roku wyjątkowo dwie procesje
Zwykle uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczynała się lub kończyła na Jasnej Górze. Centralna procesja Częstochowy przechodziła główną ulicą miasta, a więc Alejami NMP wyruszając z Sanktuarium lub spod archikatedry. W tym roku jednak ze względu na epidemię odbędą się dwie oddzielne uroczystości.
>>> Ciekawostki o Bożym Ciele [QUIZ]
Na Jasnej Górze Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 11.00 przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.
– Dźwięk będzie także przełączony do bazyliki i na plac przed Szczyt tak, by równomiernie rozłożyć liczbę wiernych, którzy tego dnia przybędą do sanktuarium – powiedział KAI kustosz, o. Waldemar Pastusiak. Przypomniał, że zgodnie z wytycznymi na terenie kościelnym, do którego należą także błonia przed jasnogórskim Szczytem, nie obowiązują limity osób mogących uczestniczyć w uroczystościach religijnych. – Apelujemy jednak o respektowanie zasad bezpieczeństwa, zachowanie odległości i nałożenie maseczek – dodał o. kustosz.
Po Mszy św. wyruszy tradycyjna procesja eucharystyczna. Pierwszy raz od bardzo dawna w Boże Ciało, po wałach. Tam przygotowane zostały już cztery ołtarze. – Ich dekoracja nawiązuje do aktualnych wydarzeń w Kościele w Polsce, które szczególnie podkreślone zostaną w wystroju pierwszego z nich – wyjaśnił br. Paweł Bryzek, odpowiedzialny za przygotowania. Obok dużego obrazu Jezusa Miłosiernego umieszczonego pośrodku, po jego bokach znajdują się plansze z herbami św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
>>> 7 porad na temat sypania kwiatków podczas procesji Bożego Ciała
Ołtarze zostały zbudowane kolejno na bastionie św. Barbary, św. Rocha, przy pomniku Jana Pawła II oraz na ołtarzu polowym na Szczycie.
– Procesja jest na Jasnej Górze częstą formą kultu eucharystycznego, przez którą wyrażamy naszą wiarę w obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz w Jego opiekę nad naszą Ojczyzną – podkreśla br. Paweł i przekonuje, że przejście po wałach ma symboliczną wymowę „ogarnięcia modlitwą i błogosławieństwem całego naszego kraju”.
Paulini przypominają, że św. Jan Paweł II nazwał Maryję Niewiastą Eucharystii i to Ona „najlepiej uczy nas postawy eucharystycznej a Kościół, którym my wszyscy jesteśmy, powinien naśladować Matkę Bożą w swoim odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy naszej wiary”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |