fot. JasnaGóraNews/twitter.com

Jasna Góra: wyjątkowa moneta przekazana dla sanktuarium

Niezwykła moneta w kształcie kuli, wykonana z siedmiu uncji czystego złota, nasycona patriotycznymi symbolami z napisem „Jeszcze Polska nie zginęła” została dziś złożona na Jasnej Górze. To dar Narodowego Banku Polskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Takich wyjątkowych monet jest tylko sto.

Uroczyste przekazanie monety o nietypowym nominale 2018 zł nastąpiło w Skarbcu Jasnogórskim. Na ręce przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego, dokonała tego Barbara Jaroszek, główny skarbnik Narodowego Banku Polskiego i dyrektor Departamentu Emisyjno – Skarbowego NBP.

Dar wdzięczności

– To najcenniejsza moneta jaką Narodowy Bank Polski wyemitował, oczywiście z bardzo szczególnej okazji, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości – podkreśliła dyrektor. Zauważyła, że to wyjątkowy pieniądz, który oprócz wartości oddanej w kruszcu, siedmiu uncji złota, niesie z sobą przesłanie: dumę z tego, że odzyskaliśmy wolność i wdzięczność. – Dlatego jesteśmy tutaj, by tę wdzięczność wyrazić – dodała przedstawicielka NBP. Podkreśliła, że Jasna Góra jest pierwszym miejscem, gdzie nieodpłatnie ta kolekcjonerska moneta jest składana.

>>> Wyjątkowa okazja do odwiedzenia podziemi Kaplicy Matki Bożej

Moneta wyprodukowana tylko w 100 egzemplarzach ma nietypową formę, która, jak dodała Barbara Jaroszek, wyraża nieskończoność niepodległości Polski. – Dodatkowo dzięki tej formie mogliśmy przypomnieć kilka innych ważnych monet, które piszą historię Polski i NBP. Całość kuli jest opasana słowami z polskiego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. To naprawdę jest coś wyjątkowego, ale i okoliczności jej produkcji są niezwykłe – powiedziała.

Jasna Góra zawsze z Ojczyzną

Generał Zakonu Paulinów podkreślił, że dzisiejsza uroczystość przekazania tego niezwykłego wotum jest dowodem na nierozerwalne związki Jasnej Góry, gdzie jest Cudowny Obraz Matki Bożej, z naszą Ojczyzną.

– Jasna Góra to wyjątkowe sanktuarium, chyba jedyne na świecie, tak bardzo wpisane w życie Narodu. Jak mówił Jan Paweł II, żeby zrozumieć historię Polski trzeba zrozumieć jak bije serce Narodu w sercu Matki – przypominał o. Arnold Chrapkowski. 

– Trudno wyobrazić sobie historię Polski bez tego miejsca, trudno wyobrazić sobie Polskę bez Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Narodowy Bank Polski wyemitował ten szczególny dar, pamiątkę, która jest jednocześnie wotum, bo to, co składamy tutaj, to nie jest tylko materialna rzecz o ogromnej wartości, ale to przede wszystkim dar serca polskiego narodu, widoczny w tej szczególnej, formie – powiedział paulin.

>>> Jasna Góra: znaczący wzrost liczby pielgrzymów

Wszystkie monety okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa nominał umieszczony na awersie. Niezależnie jednak od wysokości nominału, monety te mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa wolny rynek numizmatyczny oraz kruszec z jakiego zostały wykonane.

Moneta eksponowana będzie w Skarbcu Jasnogórskim i dostępna do oglądania dla pielgrzymów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze