fot. wikipedia.org

Kalwaria Zebrzydowska: ponad 1,8 mln pielgrzymów w ubiegłym roku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 1,8 mln wiernych pielgrzymowało w ubiegłym roku do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili Polacy, ale chętnie przybywali Włosi, Francuzi, Niemcy, Ukraińcy i Węgrzy.

– Liczną grupę stanowili także Japończycy oraz mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Nie zabrakło pątników z odległych stron świata, jak Tajlandia, Chiny, Singapur, Korea, Liban, Kostaryka – zdradził zakonnik.

Coraz więcej rodzin u stóp Maryi

Kalwaryjscy przewodnicy oprowadzili 173 tys. osób. – Osobną grupę stanowią pątnicy udający się na dróżki bez przewodnika z klasztoru oraz grupy zagraniczne przybywające z pilotem biura podróży. Wzrosła liczba pielgrzymów indywidualnych modlących się w małych grupach, rodzinnie lub samotnie. Pomocą dla nich jest udostępniona w br. aplikacja mobilna na dróżki kalwaryjskie – wyjaśnił o. Tarsycjusz. Aplikacja „Nie ustawajcie w modlitwie” została udostępniona w lipcu. Zawiera teksty nabożeństw, informacje o sanktuarium, a także mapę dróżek.

Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjechali w ub.r. m.in. emerytowany prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski, kard. Justin Francis Rigali, a także prezes Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) Hae Un Rii.

>>> Zebrzydowska Hetmanka

– W ubiegłym roku najważniejszymi wydarzeniami były odpusty – Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej, podczas którego w sanktuarium modliło się ok. 200 tys. pielgrzymów, oraz Wniebowzięcia NMP, który zgromadził w sierpniu ok. 180 tys. wiernych. Dużym wydarzeniem była pielgrzymka rodzin archidiecezji krakowskiej. Zgromadziła ok. 120 tys. wiernych. Uczestniczył w niej prezydent RP Andrzej Duda – powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Czas pięknych jubileuszów

Duchowny przypomniał, że w 2019 r. obchodzony był jubileusz 40. rocznicy pierwszej papieskiej wizyty w sanktuarium. Dziękczynnej Eucharystii z tej okazji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

>>> Przenieś się do Jerozolimy z 33 roku (zdjęcia i nagrania)

Pod koniec listopada odbyły się uroczystości 20–lecia obecności sanktuarium na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziękczynnej mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. „W tym czasie odbyło się spotkanie połączone z warsztatami, w którym uczestniczyli zarządcy obiektów UNESCO w Polsce, przedstawiciele światowej organizacji UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa” – dodał zakonnik.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające miejsca święte w Jerozolimie. 

Zobacz także
Wasze komentarze