Jasna Góra: wystawa wizerunków Maryi
Blisko 50 obrazów z wizerunkami Maryi koronowanymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego znajdzie się na wystawie „Królowa Polski o wielu obliczach”, którą od czwartku będzie można oglądać na Jasnej Górze. To jeden z elementów obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.
Wystawa składa się z 47 obrazów polskiej malarki Bożeny Janiny Aleksy, zainspirowanych wizerunkami Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego – począwszy od koronowanego w 1946 r. obrazu Matki Bożej Chełmskiej aż do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 r.
Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski, przypomniał, że wystawa już od ponad trzech lat peregrynuje po Polsce. „Na Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przybywa na Jasną Górę, aby podkreślić, że promieniowanie Królowej Polski miało przez wieki, i ma dalej, wymiar konkretnych miejsc (…) – sanktuariów, gdzie Matka Boża pomaga stawać się dziećmi Bożymi, odkrywać królewską godność” – podkreślił, cytowany przez jasnogórskie biuro prasowe.
Uroczyste otwarcie wystawy obędzie się w czwartkowy wieczór na Jasnej Górze. Obrazy będą prezentowane w Sali Rycerskiej do 3 maja.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja przygotowanej przez Helenę Kupiszewską publikacji pt. „Królowa Polski o wielu obliczach”, dotyczącej koronowanych przez kard. Wyszyńskiego wizerunków Maryi, a także historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych.
Rok 2017 został ustanowiony Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Świętowanie jubileuszu już się odbywa i potrwa do 8 września br. Jedną z rocznicowych inicjatyw jasnogórskich paulinów jest przygotowanie „Żywej Korony Maryi”. Polega ona na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego przez wiernych (np. spowiedź po wielu latach, pojednanie, zerwanie z nałogiem, codzienne odmawianie różańca). To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę (szczegóły na stronie: www.koronamaryi.pl).
Zdjęcia te będą sukcesywnie umieszczane m.in. na specjalnej tablicy w Kaplicy Matki Bożej.
Główne obchody jubileuszu odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.
Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Jubileuszowe obchody zainaugurowała 8 września ub. r. uroczysta msza pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.
Obraz Matki Bożej sprowadzony został do Częstochowy w 1382 r. Znaczenie Jasnej Góry znacząco wzrosło podczas potopu szwedzkiego. W 1655 r. Szwedom, mimo kilkutygodniowego oblężenia, nie udało się zdobyć klasztoru. Rok później król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej ślubowanie, które można uważać za oficjalne ustanowienie Maryi Królową Polski. Koronacja uznawana jest za dopełnienie tych ślubów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |