epa05765265 Children play at the Jibreen shelter in the northern city of Aleppo, Syria, on 01 February 2017. The United Nations High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and the accompanying delegation, who is on a current visit to Syria, visited the center earlier in the day on 01 February 2017. According to media reports, Grandi visited Aleppo to assess the humanitarian situation, get acquainted with the reality of the displaced people, and find means of extending help to them. EPA/YOUSSEF BADAWI Dostawca: PAP/EPA.

Syria: po 5 latach wojny do Aleppo powraca normalne życie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Podczas gdy rokowania w sprawie pokoju w Syrii coraz bardziej się opóźniają, do Aleppo po 5 latach działań wojennych powoli powraca normalne życie. Ruszył m.in. pociąg łączący to miasto z Bagdadem, a dwie miejscowe drużyny rozegrały mecz piłki nożnej. Mówił o tym w Radiu Watykańskim proboszcz tamtejszej parafii św. Franciszka o. Ibrahim Alzabagh.

Podkreślił, że nawet zwykły mecz, który oglądało ok. 5 tys. ludzi, wskazuje, iż mieszkańcy Aleppo zaczynają myśleć o wszystkich wokół pozytywnie. Nie było przy tym żadnych napięć ani konfliktów, a wspólne oglądanie spotkania sportowego daje okazję do tego, by zeszły z ludzie negatywne emocje.

Na pytanie, czy rodziny zaczynają wracać do swoich domów, proboszcz z Aleppo odpowiedział: „Mamy sygnały, i to pozytywne, bo nasze rodziny, które powracają, zaczynają się z nami kontaktować. Na przykład w tych dniach powróciły dwie rodziny z Wenezueli i jedna z Niemiec. Spotykamy coraz więcej rodzin, które przychodzą się przywitać, bo wróciły z zagranicy”. Jednocześnie zakonnik zaznaczył, że większej fali powrotów można oczekiwać na wiosnę, na zakończenie drugiego półrocza w szkołach.

Fot. PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Syria: po 5 latach wojny do Aleppo powraca normalne życie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze