fot. PAP /

Jasna Góra: zakończyło się coroczne nocne czuwanie wiernych

Spotykamy się, by na nowo przeżyć fakt, że jesteśmy rodziną dzieci Bożych – mówił abp Józef Kupny, zapraszając Dolnoślązaków do dorocznego czuwania na Jasnej Górze. – Spotykamy się w tym świętym miejscu, od wieków umiłowanym przez Maryję, by za Jej pośrednictwem prosić o potrzebne nam łaski i błogosławieństwo Jej boskiego Syna – dodał hierarcha.

Jego słów wysłuchało kilka tysięcy osób i ponad 200 kapłanów, uczestniczących w Eucharystii inaugurującej nocną modlitwę w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Od ponad 20 lat, od kiedy archidiecezja wrocławska pielgrzymuje wspólnie, by czuwać na Jasnej Górze zawsze w czasie Mszy św. czytany jest fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej.

>>> Jasna Góra: mniszki z Ukrainy podziękowały Polakom

– Maryja znała swego Syna. Wiedziała, jak wielkie jest Jego miłosierdzie wobec ludzi. A Chrystus objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego jego uczniowie – abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski stwierdził, że jasnogórskie sanktuarium jest świadkiem wielu sytuacji, w których wierni prosili Maryję o wstawiennictwo i zostali wysłuchani a ich wiara została umocniona. – Tu zawsze działy się cuda – podkreślił kaznodzieja. – Maryi nie trzeba podpowiadać, w jaki sposób ma nam pomóc. Ona przedstawia prośby Synowi, a On wie, jak nam pomóc – tłumaczył abp Kupny.

Metropolita wrocławski podziękował Dolnoślązakom za ich pielgrzymowanie. – Nie lękajmy się prosić Maryję o pomoc we wszystkich naszych potrzebach i potrzebach naszych bliskich, o łaskę nawrócenia, zgody, łaskę powrotu do zdrowia. Nie zapominajmy o tym, by dziękować. Każdy dzień naszego życia naznaczony jest jej opieką i Bożym błogosławieństwem – zachęcał hieracha.

Po Mszy św. wierni spotkali się w Kaplicy Cudownego Obrazu na modlitwie różańcowej, O 21.00 przeżywali wspólnie Apel Jasnogórski, a następnie czuwali do północy modląc się przed Jasnogórską Ikoną. Modlitwę prowadzili przedstawiciele wspólnot działających w archidiecezji wrocławskiej, poszczególne parafie oraz zgromadzenia zakonne.

>>> Jasna Góra: do Matki też na… rolkach

Wrocławskie pielgrzymowanie na Jasną Górę odbywa się nieprzerwanie od 2000 r., kiedy archidiecezja wrocławska przeżywając jubileusz tysiąclecia swojego istnienia oddała się w macierzyńską niewolę Maryi. Pamiątką tego wydarzenia jest herb archidiecezji oraz pierścień milenijny, znajdujący się po lewej stronie jasnogórskiego wizerunku.

Każdego roku w czasie czuwania metropolita wrocławski ponawia akt oddania archidiecezji w niewolę Matki Bożej. W tym roku akt ten został odmówiony przez abp. Kupnego po Mszy św. rozpoczynającej kilkugodzinną modlitwę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze