fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jedno z najbardziej znanych sanktuariów w Polsce rozpoczyna wielką renowację

Wiosną rozpoczną się prace restauratorskie przy ośmiu zabytkowych kaplicach na dróżkach Matki Bożej przy sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz trzech drewnianych budynkach nieopodal bazyliki – poinformowali PAP kalwaryjscy bernardyni.

O. Tarsycjusz Bukowski, rzecznik sanktuarium, poinformował, że w pewnym sensie prace już trwają. „Niektóre elementy wyposażenia kaplic trafiły do pracowni i poddawane są konserwacji. Jeśli chodzi o same kaplice, to prace rozpoczną się na wiosnę. Remontowane będą również trzy budynki przed bazyliką. Obecnie trwają przygotowawcze procedury administracyjne” – powiedział w rozmowie z PAP bernardyn.

Duchowny zaznaczył, że prace konserwatorskie potrwają do końca 2023 r.

>>> Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczęto montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych

Osiem kapliczek w renowacji

Renowacją objętych zostanie osiem kaplic na dróżkach Matki Bożej: to kaplice pogrzebu Matki Bożej i stacje Wniebowzięcia Maryi. Konserwatorzy dokonają restauracji elementów drewnianych i kamiennych wystroju wewnętrznego, historycznych obrazów i figur oraz wejść do kaplic z pozostałymi zdobieniami. Z kolei trzy budynki drewniane zostaną odrestaurowane i zaadaptowane na cele edukacyjne, wystawiennicze i szkoleniowe.

Kalwaria Zebrzydowska, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Skąd fundusze?

O. Tarsycjusz powiedział, że koszt realizacji projektu wynosi 2,6 mln euro. Sanktuarium pozyskało na ten cel fundusze z Mechanizmu Finansowego EOG – 1,88 mln euro, a także z ministerstwa kultury – 332,1 tys. euro. „Wkład własny wyniósł 390,7 tys. euro” – dodał.

Kalwaryjskie sanktuarium realizuje projekt w partnerstwie z opiekunami norweskiego kościoła w Urnes. To najstarsza zachowana drewniana świątynia klepkowa w Norwegii. Powstała w XII w. Współpraca kalwaryjskich Bernardynów i Norwegów przejawiała się będzie m.in. w wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, szkoleniu przewodników i animatorów kulturalnych, a także organizowaniu szkoleń i kursów w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Najbardziej znane sanktuarium w Polsce

Kalwaryjskie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjnego i maryjnego w Polsce. Fundatorem był w 1602 r. był wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski. Klasztor i kościół zostały wzniesione w latach 1604-1609. Od początku opiekują się nimi Bernardyni. Równolegle wybudowano Dróżki przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Łączą one ze sobą 41 obiektów sakralnych. 

>>> Powstała nowa kaplica w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze