Jerozolima Grób Pański otwarty

Zdjęcie poglądowe fot. unsplash/Sander Crombach

Jerozolima: 24 maja otwarcie bazyliki Grobu Pańskiego

Po dwóch miesiącach – w niedzielę 24 maja – zostanie otwarta bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Poinformował o tym strażnik kluczy do tej najważniejszej świątyni świata chrześcijańskiego Adeeb Jawad Joudeh Alhusseini.

Wewnątrz bazyliki będzie mogło przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób, noszących maseczki ochronne i zachowujących zasady dystansu społecznego, zgodnie z wytycznymi izraelskiego ministerstwa zdrowia.

fot. unsplash

Według włoskiej agencji SIR Kościoły współużytkujące świątynię: katolicki, prawosławny i ormiański mają ogłosić w tej sprawie wspólny komunikat. Na razie Alhusseini powiedział SIR, że „Kościoły z zadowoleniem przyjęły zapowiedź” otwarcia bazyliki, mając świadomość, że każdy z nich będzie musiał czuwać nad przestrzeganiem protokołu bezpieczeństwa, by chronić pielgrzymów.

>>> Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie ponownie otwarte dla wiernych i turystów

Bazylikę Grobu Pańskiego zamknęła izraelska policja 24 marca w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. W czasie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy po raz pierwszy liturgie sprawowane były przy drzwiach zamkniętych, a wierni mogli w nich uczestniczyć jedynie za pośrednictwem transmisji internetowych. Dotychczas w Izraelu koronawirusem zaraziło się 16670 osób, z których 279 zmarło.

Zobacz też >>> Hubert Piechocki: Piąta Ewangelia. Czy już ją poznałeś? [ZDJĘCIA]

Jak będzie wyglądało pielgrzymowanie?

Kustodia Ziemi Świętej liczy na pielgrzymów indywidualnych i rodziny. To one, a nie wielkie zorganizowane pielgrzymki otrzymają jako pierwsze pozwolenie na przyjazd do Izraela. Od ich przyjazdu zależy przetrwanie wspólnot chrześcijańskich w ojczyźnie Jezusa.

Pandemia koronawirusa jest dla chrześcijan w Ziemi Świętej dotkliwym ciosem. Miejscowa gospodarka jest bowiem oparta na turystyce. Z obsługi i darów pielgrzymów żyją również miejscowi chrześcijanie, w tym Kustodia Ziemi Świętej. Franciszkanie zatrudniają 1100 osób, z czego 60 proc. w szkolnictwie. Utrzymują się dzięki wielkoduszności pielgrzymów i dorocznej wielkopiątkowej zbiórce, która w tym roku została przełożona na 14 września. Brakuje więc środków do życia, a już teraz wiadomo, że na pełne odrodzenie ruchu pielgrzymkowego będzie trzeba czekać przynajmniej do Bożego Narodzenia.

fot. EPA/ATEF SAFADI

– Trudno tu robić jakieś plany, bo wciąż nie wiemy, kiedy Izrael wpuści pielgrzymów. Można jednak przypuszczać, że będzie wpuszczał w sposób selektywny, w zależności od kraju i nasilenia epidemii. Pielgrzymi będą przybywać w małych grupach. Trudno sobie wyobrazić, by jakiś biskup przyjechał z 400-osobową grupą diecezjalną. Czekamy więc na rodziny, małe grupy. My jesteśmy już gotowi – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Stephane Milovitch z Kustodii Ziemi Świętej.

– Nasze wspólnoty czekają w sanktuariach. Trochę malujemy, robimy porządki. Ale zachęcam pielgrzymów do przyjazdu. Wiadomo, że ci, którzy jako pierwsi przybywają po okresie kryzysu, związanego na przykład z intifadą, mogą na tym skorzystać, bo nie ma tłumów i lepiej można się skupić. Więcej czasu jest na modlitwę w sanktuariach i krócej trzeba czekać w kolejkach do Grobu Pańskiego czy Groty Narodzenia – dodaje franciszkanin.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze