Jerozolima: od 50 lat polskie zakonnice opiekują się sierotami

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 50 lat na Górze Oliwnej w Jerozolimie istnieje Dom Pokoju, który opiekuje się arabskimi sierotami. Założyło go Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Uroczystą Mszę z tej okazji odprawił  administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Jerozolimski Dom Pokoju powstał w 1967 roku po tak zwanej wojnie sześciodniowej. W wyniku konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami bardzo dużo dzieci arabskich zostało sierotami, bez rodziców i bez dachu nad głową. Polskie siostry elżbietanki widząc potrzebę zaopiekowania się bezbronnymi dziećmi zaczęły zabierać je z ulicy i dały im bezpieczne schronienie. Szczególne zasługi w powstaniu tego domu mają siostry Rafała Włodarczyk i Imelda Płotka. Początkowo dzieci znalazły schronienie w wynajętych pokojach na Górze Oliwnej a z czasem powstał Dom Pokoju, oaza i bezpieczne schronienie dla wszystkich potrzebujących dzieci.

Fot. facebook.com/pg/dombetlejem

W ciągu pięćdziesięciu lat istnienia Domu Pokoju przewinęło się przez niego około 400 dzieci. Pochodziły one głównie z rodzin arabskich. Dzieci przebywają w Domu do matury lub tak długo jak się uczą. Po zdobyciu dobrego wykształcenia w szkołach katolickich rozpoczynają samodzielne życie. Często wracają do środowisk, z których wyszły i niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Dziś w Domu Pokoju przebywa piętnaścioro dzieci pochodzących z Etiopii, Erytrea i krajów byłego Związku Radzieckiego. Większość z obecnie przebywających tam dzieci ma rodziców, niemniej jednak z powodu ubóstwa ich rodziny nie są w stanie zapewnić im dobrych warunków do rozwoju i nauki. Dom Pokoju należy do Poznańskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Uroczystej mszy świętej jubileuszowej w niedzielę 12 listopada przewodniczył Administrator Apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa. Wśród zaproszonych gości byli założycielka domu siostra Rafała Włodarczyk, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety siostra Samuela Werbińska i przełożona Poznańskiej Prowincji zakonnej siostra Kamila Paszkowiak. Na jubileuszowej uroczystości nie zabrakło także przyjaciół domu, dobroczyńców jak również byłych wychowanków, których obecność jest najlepszym znakiem ich ogromnej wdzięczności za trud włożony w wychowanie.

W 2010 roku w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej powstał drugi dom. Również on niesie pomoc arabskim dzieciom, które z racji trudnej sytuacji rodzinnej nie mają dostatecznych warunków do rozwoju i nauki a tym samym do dobrego startu w dorosłe życie. W domu w Betlejem przebywa obecnie trzydzieścioro dzieci. 

Redakcja misyjne.pl objęła patronatem produkcję filmu na temat pracy sióstr, który jest w trakcie realizacji. 

Zwiastun filmu Dom Pokoju

Wielka chwila!Dom Pokoju i High Hope Films prezentują…Pierwszy zwiastun naszego filmu, w którym zobaczycie jak polskie siostry Elżbietanki niosą pomoc potrzebującym rodzinom palestyńskim!Dziękujemy za Waszą pomoc na Polak Potrafi. Zbiórka trwa nadal, mamy szansę jeszcze wiele rzeczy ulepszyć – jeśli chcecie nam pomóc – wchodźcie na www.polakpotrafi.pl/projekt/dompokoju – mamy czas do poniedziałku!Patronat honorowy nad projektem objęli: Ksiądz Prymas Arcybiskup Wojciech Polak, Ksiądz Abp Stanisław Gądecki oraz Ksiądz Abp Marek JędraszewskiPatronat medialny nad projektem objęli: Przewodnik Katolicki, Aleteia PL – Duchowość i lifestyle, Stacja7.pl, misyjne.pl

Opublikowany przez Dom Pokoju na 8 listopada 2017

 

Fot. facebook.com/filmdompokoju

Zobacz także
Wasze komentarze