Jest decyzja! Św. Stanisław Kostka patronem 2018 roku
Tak zdecydowała Konferencja Episkopatu Polski.
Tę decyzję podjęli dziś biskupi zgromadzeni na 377. zebraniu plenarnym KEP w Lublinie. Najbliższy rok będzie rokiem świętego Stanisława Kostki. Konferencja Episkopatu Polski wydała także Nihil Obstat (łac. „nic nie stoi na przeszkodzie”) dla rozpoczęcia procesów beatyfikacyjnych arcybiskupa Antoniego Baraniaka i biskupa Ignacego Świrskiego.
Młodzież w centrum uwagi
To, że taka decyzja została podjęta akurat na tym posiedzeniu KEP nie powinna dziwić. Głównym temat spotkania biskupów jest bowiem duszpasterstwo młodzieży. Św. Stanisław Kostka jest przecież patronem młodzieży. Posiedzenie KEP rozpoczęło się piątek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczelnia świętuje 100-lecie istnienia.
„Księżom biskupom zależy na dotarciu do młodzieży i dlatego to jest jednym z głównych tematów tego zebrania; młodzież w centrum uwagi Kościoła, Kościoła w Polsce” – powiedział rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik podczas briefingu poprzedzającego obrady.
O Synodzie i Panamie
Polscy biskupi mają dyskutować w Lublinie m.in. o przygotowaniach do Synodu Biskupów, który ma się odbyć w październiku 2018 r. w Watykanie, a jego tematem będzie „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Obrady KEP będą dotyczyły również m.in. Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. w Panamie oraz nowego programu duszpasterskiego dla młodzieży, zatytułowanego „Oto ja”.
Ks. Rytel-Andrianik powiedział, że biskupi zgromadzeni na zebraniu będą też mówili o roli kultury w ewangelizacji. Omawiane mają być także programy i akcje pomocowe prowadzone przez Caritas w kraju i zagranicą m.in. programy stypendialne, pomoc imigrantom i uchodźcom, czy poszkodowanym na skutek ostatnich nawałnic w Polsce.
Zebranie plenarne KEP po raz pierwszy odbywa się na KUL. „To historyczne wydarzenie” – powiedział rzecznik KEP. Przypomniał, że ten Uniwersytet został powołany do istnienia przez Episkopat Polski. Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że termin posiedzenia KEP biskupi dostosowali do terminu inauguracji nowego roku akademickiego na KUL, aby uczestniczyć w inauguracji i włączyć się w jubileusz 100-lecia uczelni. „Chodzi o to, żeby oddać szacunek profesorom, wykładowcom, pracownikom, wszystkim studentom tej uczelni” – zaznaczył rzecznik KEP. Dodał, że większość biskupów studiowała lub wykładała na KUL.
Przypomniał, że utworzenie KUL zapoczątkowało życie akademickie w Lublinie, a powstawanie kolejnych uczelni w tym mieście „było niejako konsekwencją tego, że pojawił się KUL”. „Dzisiaj Lublin jest miastem młodym, miastem inspiracji. Mamy tu dziewięć uczelni wyższych, około 10 tysięcy pracowników naukowych, kilkadziesiąt tysięcy studentów. Lublin otwiera się na młodość” – dodał ks. Jaszcz.
Ludzie młodzi – drogą Kościoła
Nawiązując do tematu obrad KEP dotyczącego duszpasterstwa młodzieży podkreślił, że to właśnie ludzie młodzi są „drogą Kościoła dzisiaj”.
W zebraniu plenarnym KEP w Lublinie uczestniczy ponad 90 biskupów z całej Polski. Obrady potrwają do niedzieli – w tym dniu biskupi wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego KUL Zebrania plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywają się trzy razy w roku, zazwyczaj jedno z nich organizowane jest poza warszawską siedzibą KEP.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 roku. Obecnie na ośmiu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci ponad 12 tys. studentów, w tym ponad 1,6 tys. doktorantów. Ponad 700 osób studiujących na KUL to cudzoziemcy z 42 krajów. Kadra uczelni liczy blisko dwa tysiące osób, w tym 1050 nauczycieli akademickich, z których 435 to samodzielni pracownicy naukowi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |