Jest już plan Wigilii dla Samotnych w Centrum Kongresowym w Katowicach
Tegoroczna Wigilia dla Samotnych znów odbędzie się 24 grudnia po południu, o godz. 16., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – poinformowali przedstawiciele organizującej wydarzenie Fundacji Wolnej Miejsce.
„To jest bardzo ważne, co robimy, bo tak naprawdę jesteśmy pionierami Wigilii w Wigilię. Większość miast organizuje to wcześniej – to też są ważne momenty, żeby kogoś przytulić, nakarmić. Ale tak naprawdę osoba samotna najbardziej poczuje nas wtedy, kiedy jest autentycznie czas świąteczny” – mówił we wtorek (podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie) prezes fundacji Mikołaj Rykowski.
„Cieszę się, że moje miasto – mieszkam w Katowicach już ponad 30 lat – jako pierwsze zauważyło ten problem. Zostałem obdarzony zaufaniem, żeby taki obiekt, jak hala MCK, Spodek otrzymywać po to, aby przyjmować tam wszystkich, którzy tego potrzebują” – zaznaczył. Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula zaznaczył, że choć tradycja Wigilii dla Samotnych zaczęła się w Katowicach, do organizacji dołącza coraz więcej miast, także w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak ocenił, to pokazuje, że ich wspólnota w tym szczególnym dniu ma wymiar i dosłowny, i metafizyczny.
>>> Warszawa: wspólnota Sant’Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi dla 600 osób
Być razem
„Symbolika tego pięknego dnia, chęć bycia razem, rozumienie samotności w szczególny sposób, nie tylko dosłowny – to sprawia, że atmosfera tych dwóch-trzech godzin w katowickim MCK jest szczególna, niezwykła, piękna. Katowice od lat włączają się w tę wspaniałą inicjatywę i – panie prezesie – będą to robiły tak długo, jak długo panu wystarczy sił i zapału” – zadeklarował Sobula.
Wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Henryka Borczyk przypomniał, że to piąta edycja Wigilii dla Samotnych, w którą włącza się GZM, podobnie, jak w wielkanocne Śniadania dla Samotnych. „Chciałem podziękować, że to jest w tym właśnie dniu, kiedy świecą się światła w oknach wielu domów rodzinnych, a te osoby mogą być przygarnięte, mogą być razem i powstaje ta rodzinna atmosfera” – obrazował Borczyk.
Dobro, które się rozprzestrzenia
Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła ze spotkań organizowanych od lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, ponad dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na Wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.
Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem też Katowic i kolejnych okolicznych miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia, organizowane początkowo równolegle w kilku miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce. W 2019 r., wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca, przy wsparciu Metropolii zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne, a potem Wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W latach 2020-22, w czasie pandemii, śniadania wielkanocne i wigilie odbyły się w innej formule: przedstawiciele fundacji sami, przy wsparciu wolontariuszy, dowozili paczuszki ze świątecznymi posiłkami i upominkami potrzebującym. W ubiegłoroczne Boże Narodzenie wydarzenie wróciło do MCK, którego przestrzeń umożliwia, aby przy wigilijnych stołach zasiadły ponad 3 tys. osób.
Bogato zastawione stoły
Na stołach pojawiają się: barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, ciasto i inne słodycze. Goście mogą zobaczyć wigilijną sztukę teatralną przygotowaną przez wolontariuszy i harcerzy. Można posłuchać kolęd i włączyć się do wspólnego śpiewania. Rykowski mówił że Fundacja Wolne Miejsce jest pionierem nie tylko Wigilii dla Samotnych, ale też sklepów socjalnych, czy centrum pomocy osobom samotnym, działającego w Katowicach pod nazwą Społecznego Ministerstwa ds. Samotności.
>>> Szlachetna Paczka: prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb
Moc wolontariatu
„To są miejsca aktywności ludzi samotnych, potrzebujących, nie tylko w święta, ale na co dzień pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy od nas oczekują” – zaznaczył. Nawiązał też do przypadającego we wtorek Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, dziękując wszystkim zaangażowanym w tę formę pomocy innym.
„Bez was to wydarzenie nie mogłoby się udać. Z wami nie dość, że się udaje, że jest cudownie, to jest prawdziwie – my nie spotykamy się z tymi osobami teatralnie, po to żeby im zaśpiewać, podać karpia, ale naprawdę z nimi przeżyć tę Wigilię. Wszyscy, którzy tam byli wiedzą, że to jest nasze święto – święto dla tych wszystkich osób, ale też nasze” – akcentował szef Wolnego Miejsca. „My tam siadamy do stołów, rozmawiamy, razem wspólnie jemy, składamy sobie życzenia, czasami płaczemy, bo tak też trzeba, a czasami kogoś pocieszamy i zapraszamy na nasze spotkania. Można do nas dołączyć. W każdą środę o godz. 18. są spotkania wolontariuszy, można pomóc, wesprzeć nas finansowo, produktami – tam wszystkiego można się dowiedzieć” – zasygnalizował Rykowski.
Spotkania organizacyjne odbywają się w środy o godz. 18. w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 44 i online na facebookowym profilu fundacji. Chętni, by zostać wolontariuszami, mogą wypełnić ankietę
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |