fot. EPA/VATICAN MEDIA

Jest polskie tłumaczenie dokumentu „Synodalność w życiu i misji Kościoła” [DOKUMENT]

Kongres Katoliczek i Katolików opublikował polską wersję dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej pt. „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Dokument przetłumaczył ks. prof. Janusz Bujak. Watykan ogłosił go w marcu 2018 r.

Autorem dokumentu „Synodalność w życiu i misji Kościoła” jest Międzynarodowa Komisja Teologiczna – ciało eksperckie złożone z teologów z całego świata, mające służyć papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary pomocą w formułowaniu opinii teologicznych na najważniejsze tematy. – Dziwi fakt, że do tej pory nie ma polskiego tłumaczenia dokumentu i że przeszedł on w naszym kraju niemalże niezauważony – pisał niedawno na łamach „Więzi” ks. Krzysztof Patejuk, który naukowo zajmuje się teologicznym zagadnieniem synodalności. – Dokument można traktować jako podręcznik synodalności i podstawę do formacji na poziomie diecezji i parafii, gdyż ma charakter nie tylko dogmatyczno-historyczny czy kanonistyczny, ale także pastoralny i duchowy – wyjaśniał.

>>> Prof. Aleksander Bańka (delegat na otwarcie procesu synodalnego): nasz głos może dotrzeć do Watykanu!

fot. EPA/VATICAN MEDIA

>>> Justyna Nowicka: synodalność, czyli każdy głos w Kościele jest ważny

Autorem polskiego tłumaczenia dokumentu jest ks. prof. Janusz Bujak, teolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, który wyraził zgodę na jego publikację przez Kongres Katoliczek i Katolików. Dokument pokazuje historyczne i teologiczne źródła synodalności w Kościele. Przekonuje, że jego siłą powinna być jedność w różnorodności. Rozwija sformułowane przez papieża Franciszka przesłanie, że synodalność jest konstytutywną cechą Kościoła. Zachęca cały Lud Boży do aktywnego uczestnictwa w jego życiu i wskazuje na współodpowiedzialność za jego stan. Centralnym motywem tekstu jest wezwanie do podejmowania przez świeckich większej odpowiedzialności za wspólnotę wierzących. Międzynarodowa Komisja Teologiczna wzywa też do zmiany sposobu zarządzania Kościołem poprzez budowanie kultury spotkania, dialogu i modlitwy oraz włączania w procesy decyzyjne wiernych o różnych poglądach.

Załączniki
Pobierz PDF

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze