Od 1 lutego ponownie otwarte są sklepy w galeriach handlowych, fot. PAP/Albert Zawada

Jest szansa na kolejne etapy odmrażania gospodarki i życia społecznego

Jeśli utrzyma się trend poprawy wskaźników dot. epidemii, w tym tygodniu rząd może zaproponować kolejne reguły stopniowego otwierania gospodarki – zasygnalizował dziś premier Mateusz Morawiecki.

„Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, zajętych respiratorów. To jest też dobry sygnał i oby ten trend był kontynuowany – to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywały w najbliższym czasie, aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę, mam nadzieję na nadchodzący lepszy czas” – powiedział premier podczas wizyty w nowym centrum logistycznym wytwórcy i dostawcy sprzętu medycznego, firmy Zarys w Zabrzu.

fot. EPA/MARKO DJOKOVIC

Pytany o szczegóły ewentualnego zmniejszenia ograniczeń w najbliższym czasie, premier odpowiedział, że analizowane są „wszystkie dotknięte branże”. „Obecnie przyglądamy się bardzo dokładnie, w jaki sposób w nowym protokole sanitarnym można by było luzować restrykcje w niektórych miejscach, zwłaszcza jeżeli w najbliższych paru dniach potwierdzą się pozytywne dane dotyczące liczby zakażeń, liczby zgonów, ale także zajętości łóżek covidowych, respiratorów, a także dane dotyczące pandemii wokół nas, w innych krajach Unii Europejskiej” – zasygnalizował szef rządu. Jak przypomniał, strategia rządu zakłada utrzymywanie wysokiego poziomu dyscypliny społecznej przy otwieraniu gospodarki. Zastrzegł też, że stale pojawiają się różne negatywne sygnały, głównie z zagranicy, nt. nowych mutacji wirusa czy tempa produkcji i dostaw szczepionek. Zadeklarował w tym kontekście, że przynagla Komisję Europejską i instytucje europejskie, aby szczepionki docierały do Polski jak najszybciej. Premier wskazał, że pod względem liczby szczepień sytuacja będzie lepsza w kolejnych miesiącach.

Konf. prasowa ministra Dworczyka, fot. PAP/Piotr Nowak

By firmy przetrwały

Szef rządu podkreślił, że „najważniejsze jest pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres, te najbliższe kilka tygodni”. „Żeby tak się stało, postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji 5 tys. zł na jednoosobową działalność gospodarczą dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów; tam są kryteria 40 proc. względem poprzedniego miesiąca. To jest kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa polskiego na ratowanie polskich przedsiębiorców” – przypomniał Morawiecki. Zasygnalizował kontynuację innych form pomocy rządowej dla firm, zaznaczył, że „bezpośrednie wsparcie z budżetu państwa polskiego, z różnych jego kierunków, dla polskich przedsiębiorców jest największe ze wszystkich krajów Unii Europejskiej” i powtórzył deklarację zaprezentowania w kolejnych tygodniach pakietu działań na rzecz dalszego rozwoju kraju pod hasłem „Nowego Ładu”. Szef rządu odwołał się jednocześnie do publikacji magazynu Nature, wskazujących branże, w których dochodzi do wysokiej liczby zakażeń. „To m.in. właśnie takie branże, które u nas są (…) w dużej części zamknięte, jak branża gastronomiczna, hotelarska czy fitness” – wskazał Morawiecki.

Fot. pixabay

Większe dostawy szczepionek?

Przed 10 lutego możemy spodziewać się dostawy szczepionki AstraZeneca; jest realne, że w drugim kwartale szczepionek będzie więcej i program szczepień ulegnie przyspieszeniu – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Minister poinformował, że w najbliższym czasie, przed 10 lutego, możemy się spodziewać dostawy szczepionki AstraZeneca”. „Wiemy, że ta szczepionka ma określone ograniczenia. Czekamy jeszcze na rekomendacje Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim w tej sprawie” – powiedział Dworczyk. Jad dodał, „wtedy będziemy podejmować ostateczne decyzje dla jakich grup ta szczepionka będzie przeznaczona, jak nią będziemy szczepić”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze